Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Dzień otwarty na Politechnice Wrocławskiej - dla przyszłych studentek

31.03.2016 | Aktualizacja: 01.04.2016 15:58

Naomi Napierała i Paulina Świstuń - studentki Politechniki Wrocławskiej
7 kwietnia na Politechnice Wrocławskiej kolejny dzień otwarty dla dziewczyn. Uczniowie gimnazjów i szkół średnich będą mogli zobaczyć, jak wygląda w praktyce kobiece oblicze najlepszej uczelni technicznej w kraju i czy różni się od męskiego. Dowiedzą się także, dlaczego warto studiować kierunki ścisłe i co ma z tym wspólnego spełnianie marzeń

Na Politechnice Wrocławskiej studiuje prawie 11 tys. dziewczyn i to prawie jedna trzecia wszystkich studiujących. Najwięcej jest ich na Wydziałach: Architektury (73 proc.) i Chemicznym (70 proc.). W porównaniu z 2009 rokiem na naszej uczelni uczy się o 21,7 proc. więcej dziewczyn.
Dla kandydatek uczelnia już po raz kolejny organizuje dzień otwarty, w czasie którego będą mogły przekonać się, że Politechnika Wrocławska to miejsce w sam raz dla nich.

– W ramach ogólnopolskiej akcji Dziewczyny na Politechniki na naszej uczelni tradycyjnie będzie wiele atrakcji – podkreśla Magdalena Dyderska z Działu Marketingu i Promocji PWr. – Przede wszystkim zapraszamy do udziału w grze miejskiej „Innowacja jest Kobietą!”. Mogą w niej wystartować sześcioosobowe zespoły uczennic i uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, które będą wykonywać specjalne zadania przygotowane przez koła naukowe PWr w ośmiu punktach na terenie kampusu.

Na najlepsze, najszybsze i najbardziej pomysłowe ekipy czekają nagrody. – Zapisy do gry trwają do 5 kwietnia – zachęca Dyderska. – Do tego dnia należy wypełnić i wysłać do nas formularz zgłoszeniowy znajdujący się na naszej stronie internetowej.

W czwartek będzie można także spotkać się z przedstawicielami Działu Rekrutacji, którzy wytłumaczą, co trzeba zrobić, by rozpocząć naukę na Politechnice Wrocławskiej. Uczniowie poznają również historie trzech studentek, które na swoim przykładzie wyjaśnią, dlaczego to właśnie na Politechnice Wrocławskiej marzenia stają się rzeczywistością.

O swoich doświadczeniach opowie m.in. Noemi Napierała, która studiuje na Wydziale Mechanicznym. – Od pierwszego roku studiów wiedziałam, że warto aktywnie uczestniczyć w działalności studenckiej – opowiada. - Swoje miejsce odnalazłam w Kole Naukowym Pojazdów i Robotów Mobilnych jako specjalistka od mechaniki i marketingu. Na początku robiłam tylko zdjęcia. Jednocześnie sporo czasu spędzałam w garażu, gdzie zdobywałam wiele praktycznych umiejętności. Zaangażowanie się opłaciło, ponieważ w efekcie dołączyłam do zespołu konstruującego Lekki Elektryczny Motocykl, którym podbijamy świat. W dalszym ciągu dokumentuję na zdjęciach naszą działalność. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokazać innym, jak fajną organizacją jesteśmy i ile można osiągnąć, pracując razem.

Paulina Świstuń, studiuje automatykę i robotykę na Wydziale Elektroniki i od ponad roku działa w Studenckim Kole Naukowym MOS. - Pracując przy projektach, takich jak P.I.W.O. Light Show, nie tylko tworzę je od strony technicznej, ale także zajmuję się ich marketingiem. Zdobywam też umiejętności organizacyjne i pracy w zespole. W kole objęłam stanowisko wiceprezesa ds. finansowych i dbam o sprawne rozliczanie realizowanych projektów. Nie tylko zyskałam dużą wiedzę i doświadczenie cenne na rynku pracy, ale również poznałam wspaniałych i pełnych pasji ludzi. Odwiedziłam wiele ciekawych miejsc, zebrałam ogrom cudownych wspomnień, a z każdym projektem, spotkaniem czy wyjazdem zyskuję kolejne.

Z kolei Justyna Bulanda studiuje na Wydziale Elektroniki, aktualnie na drugim stopniu studiów na specjalności akustyka. - Moim marzeniem i celem jednocześnie jest praca z dźwiękiem, zwłaszcza w radiu - podkreśla. - Dlatego miejscem idealnym dla mnie do zdobywania doświadczenia jeszcze w czasie studiów okazało się Akademickie Radio Luz Politechniki Wrocławskiej. Realizatorką dźwięku i producentką jestem od prawie trzech lat. Radio Luz stawia przede mną wyzwania zarówno w pracy ze sprzętem, jak i z ludźmi. Pół roku temu stanęłam przed największą jak dotąd próbą charakteru i umiejętności – zostałam wybrana na szefową działu techniki. Praca w radiu to cenna praktyka, przydatne znajomości i oczywiście grono przyjaciół – ludzi, z którymi mogę uczestniczyć w kreowaniu szeroko pojętego życia kulturalnego Wrocławia.

Akcja Dziewczyny na Politechniki jest wspólnym projektem Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.pl. Zachęca ona uczennice szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do studiowania na uczelniach technicznych i kierunkach ścisłych – tych najbardziej potrzebnych, przyszłościowych i intratnych, otwierających przed absolwentami międzynarodowy rynek pracy.

Dziewczyny na Politechniki
7 kwietnia 2016 r., godz. 10-14
Centrum Kongresowe PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8)
W programie:
– „Spokojnie, będę inżynierką – umysł mam ścisły, ale horyzonty szerokie" – prezentacja Małgorzaty Smutkiewicz i Mateusza Przygody z Działu Rekrutacji PWr,
– „Marzenia stają się rzeczywistością" – prezentacja studentek PWr Justyny Bulandy, Noemi Napierały i Pauliny Świstuń,
– „Innowacja jest Kobietą!” - gra miejska na terenie kampusu PWr.

Więcej o wydarzeniu tutaj.

ach