Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Olga Dłużniewska zwyciężyła w IX konkursie „Młody chemik eksperymentuje”

19.03.2016 | Aktualizacja: 21.03.2016 11:26

Finał IX edycji konkursu "Młody chemik eksperymentuje" - zadania laboratoryjne (fot. Krzysztof Mazur)
W sobotę poznaliśmy laureatów IX Regionalnego Konkursu Chemicznego „Młody chemik eksperymentuje”. Pierwsze miejsce zdobyła Olga Dłużniewska, uczennica trzeciej klasy gimnazjum w Zespole Szkół nr 14 we Wrocławiu
Konkurs organizują Zakład Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Sekcja Dydaktyki Chemii Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Stowarzyszenie na rzecz Ekologii Humanistycznej „EKOS”.

W tegorocznej edycji wzięło udział 167 uczniów z 36 gimnazjów z Dolnego Śląska. Na początku marca na Politechnice Wrocławskiej gimnazjaliści zmierzyli się z testem teoretycznym, który pozwolił wyłonić 20 finalistów. Ci wzięli już udział w drugiej części finału 19 marca, kiedy to czekały na nich zadania laboratoryjne. Tematem wiodącym dziewiątej edycji konkursu były równowagi jonowe w roztworach wodnych.
Laureatów poznaliśmy w sobotnie popołudnie na gali finałowej, którą poprowadzili Krystyna Gans i Tomasz Chmielewski, organizatorzy projektu.
– Już samo uczestnictwo w tym konkursie ma duże znaczenie – podkreślał w czasie gali prof. Andrzej Trochimczuk, dziekan Wydziału Chemicznego PWr. – Widziałem zadania teoretyczne i  laboratoryjne, z jakimi się mierzyliście, i wiem, że nie były banalne. Trzeba się było przy nich solidnie napracować. A to będzie procentować w przyszłość. Mam nadzieję, że udział w tym konkursie przekona was, żebyście związali swoje losy z chemią i za kilka lat wybrali studia chemiczne. Chemia to wspaniała dziedzina nauki, która kreuje naszą przyszłość. To m.in. nowe materiały i paliwa czy ochrona środowiska, a zatem bardzo ważne kwestie, które wpływają na nasze życie.
W konkursie zwyciężyła Olga Dłużniewska z Zespołu Szkół nr 14 we Wrocławiu, uczennica klasy trzeciej K tamtejszego gimnazjum. Drugie miejsce zdobył Jaromir Bączkiewicz z Gimnazjum Sportowo-Językowego w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy, a trzecie Michał Urban z Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu.
Nagrody dla laureatów ufundował dziekan Wydziału Chemicznego. Uczniowie otrzymali laptop (nagroda za pierwsze miejsce), tablet (drugie miejsce) i czytnik multimedialny (trzecie miejsce). Drobnymi upominkami i gadżetami Politechniki Wrocławskiej oraz pamiątkowymi dyplomami nagrodzono także wszystkich finalistów.
Swoją nagrodę dla uczestnika konkursu spoza Wrocławia ufundowała także prof. Jadwiga Sołoducho z Wydziału Chemicznego. W tym roku jej laureatem został Jaromir Bączkiewicz z Trzebnicy.
Uczestnicy gali mieli okazję posłuchać o żywności funkcjonalnej i nutraceutykach na bazie surowca jajczarskiego. O prowadzonych na ten temat badaniach zespołu prof. Tadeusza Trziszki z Uniwersytetu Przyrodniczego opowiedział jeden z jego członków – dr Maciej Oziembłowski.
lucy