Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Na Politechnice Wrocławskiej zaczęły się Wrocławskie Targi Książki Naukowej

16.03.2016 | Aktualizacja: 19.03.2016 17:19

XXII Wrocławskie Targi Książki Naukowej (fot. Krzysztof Mazur)
Przez trzy dni wydawnictwa i uczelniane oficyny z całej Polski będą prezentować swoje publikacje na Politechnice Wrocławskiej. Będą też spotkania z autorami książek, dyskusje panelowe i konkurs czytelniczy

Targi oficjalne otwarto w środę. Organizuje je Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej we współpracy z Forum Akademickim i Stowarzyszeniem Wydawców Szkół Wyższych. – Jesteśmy dumni z tego, że to już 22. edycja naszych targów – podkreślał podczas otwarcia prof. Eugeniusz Rusiński, prorektor ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką Politechniki Wrocławskiej. – Dziś rynek książki bardzo się zmienia. Coraz popularniejsza jest książka elektroniczna. Myślę jednak, że wszyscy dobrze wiemy, że odpowiednio wydana książka papierowa z estetyczną okładką i dobrze dobraną czcionką, jest prawdziwym przeżyciem intelektualnym, a jej czytanie wiąże się z dużą przyjemnością.


Halina Dudek, dyrektor Oficyny Wydawniczej PWr podkreślała, że targi są spotkaniem z książką naukową i popularnonaukową. – A w tym roku także niejako początkiem obchodów Wrocławia jako światowej stolicy książki, który to tytuł na 2016 r. UNESCO przyznało naszemu miastu dwa lata temu – mówiła dyrektor oficyny.
W czasie otwarcia targów ogłoszono wyniki konkursów zorganizowanych przez Oficynę Wydawniczą PWr. W konkursie na najtrafniejszą szatę edytorską książki naukowej komisja oceniała publikacje pod względem adekwatnej do treści szaty edytorskiej, układu typograficznego, ilustracji i okładki. Wzięło w nim udział 18 wydawnictw, które nadesłały w sumie 48 tytułów.

Nagrodę główną i tym samym Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznano książce „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie” wydanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Jej projekt graficzny stworzył Przemek Dębowski.

Komisja konkursowa przyznała także cztery równorzędne nagrody dla książek:
* „Modlitewnik Olbrachta Gasztołda kanclerza wielkiego litewskiego 1528 r. Facsimile”. Za opracowanie graficzne odpowiadał Andrzej Tomaszewski. Publikacja wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
* „Kultura pisma i książki w żeńskich klasztorach dawnej Rzeczypospolitej XVI–XVIII wieku” (książka Jolanty Gwioździk). Projekt okładki i stron działowych stworzył Tomasz Kipka. Publikacja wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
* „Ekomobilność. Tom 1. Innowacyjne i ekologiczne środki transportu” i „Tom 2. Innowacyjne rozwiązania poprawy i przywracania mobilności człowieka” pod redakcją naukową Włodzimierza Choromańskiego. Projekt okładki stworzył Dariusz Litwiniec. Książki wydane przez Wydawnictwo Komunikacji i Łączności w Warszawie.
* „O rzekomej, sfałszowanej donacji Konstantyna Lorenzo Valla”. Projekt okładki stworzyła Jagna Olejnikowska. Książka wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.

W konkursie wyróżniono także sześć innych publikacji:
•    „Neo-noir. Ciemne zwierciadło czasów kryzysu” Magdaleny Kempnej-Pieniążek. Projekt graficzny okładki, stron tytułowych i działowych stworzyła Aleksandra Gaździcka, a za projekt typograficzny i łamanie odpowiadała Paulina Dubiel. Książka wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
•    "Campanae, quae in confinio sonant. Studium z dziejów ludwisarstwa na pograniczu śląsko-brandenbursko-pomorskim w XIII–XVIII wieku” Marcelego Tureczko. Projekt okładki stworzył Grzegorz Kalisiak, a projekt typograficzny Anna Strzyżewska. Publikacja wydana przez Oficynę Wydawniczą Uniwersytetu Zielonogórskiego.
•    „Analiza rozwiązań i wzorce controllingu w organizacji” Agnieszki Bieńkowskiej. Projekt okładki opracował Adam Matloch. Książkę wydała Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej.
•    „Testament”  Bronisława Krystalla. Projekt graficzny i projekt okładki stworzyła Aleksandra Toborowicz. Publikacja wydana przez Muzeum Narodowe w Warszawie.
•    „Bruszczewo IV. Natural resources and economic activities of the Bronze Age people” pod redakcją Janusza Czebreszuka, Johannesa Müllera, Mateusza Jaegera i Jutty Kneisel. Projekt okładki stworzyli Holger Dieterich i Ines Reese. Książka wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
•    „Założenia rezydencjonalno-folwarczne na Dolnym Śląsku. Możliwości adaptacji do nowej funkcji” Renaty Gubańskiej. Za koncepcję graficzną, projekt okładki i realizację odpowiadał Paweł Wójcik. Książka wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Książki oceniało jury w składzie: prof. Eugeniusz Rusiński, prorektor ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką Politechniki Wrocławskiej jako przewodniczący komisji oraz prof. Paweł Banaś z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, Monika Kolęda z Działu Wydawnictw i Promocji Uczelni    Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. Małgorzata Komza z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, Maciej Szłapka, grafik w firmie „Typo-Graf”, Beata Maciejewska, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, dr hab. Bożena Króliczewska z Katedra Biostruktury i Fizjologii Zwierząt z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wspólnie z blogiem Crazy Nauka Politechnika Wrocławska zorganizowała także konkurs na najlepszą książkę popularyzującą naukę wśród młodzieży. Nagrodzono w nim publikację „Pod ziemią, pod wodą” Aleksandry i Daniela Mizielińskich, wydaną przez Wydawnictwo Dwie Siostry. W konkursie dla autorów najlepszych książek popularyzujących naukę wśród młodzieży zwyciężył natomiast Andrzej Samek, autor książki „Zapomniane skrzydła. Powstanie, rozwój i działania lotnictwa Austro-Węgier” opublikowanej przez Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej.

Targi potrwają do piątku. Więcej informacji na temat wydarzenia tutaj.

lucy