Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Biblioteka Politechniki Wrocławskiej działa od 70 lat

01.03.2016 | Aktualizacja: 03.03.2016 14:29

Biblioteka PWr (fot. materiały CWINT)

We wtorek, 1 marca, na Politechnice Wrocławskiej świętowano 70. rocznicę powołania uczelnianej biblioteki. Główne obchody wydarzenia odbyły się w auli gmachu głównego
– Nie ma uczelni bez biblioteki i to bez względu na to, czy znajdują się w niej książki papierowe czy w formie cyfrowej. Powołana 70 lat temu biblioteka PWr rozwijała się razem z uczelnią. Warunki były w tym czasie różne, struktura organizacyjna mocno skomplikowana, a jednak udawało się w znakomity sposób obsługiwać studentów i pracowników – mówił podczas uroczystości prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej.


Biblioteka Główna PWr rozpoczęła działalność 1 marca 1946 r. przejmując po niemieckiej Technische Hohschule 50 proc. zbiorów, katalogi i pomieszczenia. Początkowo miała zaledwie trzy działy – opracowania zbiorów, udostępniania i bibliograficzno-informacyjny. Z czasem poszczególne instytuty, katedry, zakłady i wydziały doczekały się własnych księgozbiorów.
W 2004 r. uruchomiona została Biblioteka Cyfrowa PWr, a trzy lata później pojawiła się koncepcja budowy nowoczesnego gmachu, w którym swoją siedzibę miałaby Środowiskowa Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych na Potrzeby Innowacyjnej Gospodarki „Bibliotech”.
– Budowa tego obiektu zawsze była naszym marzeniem. Pierwszy projekt upadł z powodu braku pieniędzy, ale kolejny, po wielu perturbacjach i kłopotach, udało nam się zrealizować. Wtedy pojawił się także nowatorski pomysł utworzenia Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej (CWINT), instytucji na miarę XXI, a może nawet XXII w. – mówił rektor.
CWINT to utworzona 1 stycznia 2014 r. ogólnouczelniana jednostka prowadząca działalność naukową, badawczą, szkoleniową i usługową. W jej skład wchodzi Biblioteka Klasyczna (ze zbiorami drukowanymi), Biblioteka Elektroniczna (ze zbiorami cyfrowymi), Ośrodek Współpracy Nauki z Gospodarką, Punkt Kontaktowy ds. Transferu Technologii, Zespół Laboratoriów Naukowo-Badawczych oraz oddziały w jednostkach organizacyjnych uczelni.

yt
– Jest to jednostka unikalna w skali kraju, która skupia wiele dziedzin związanych z funkcjonowaniem uczelni. Jej zadaniem jest współpraca z przemysłem, komercjalizacja wyników badań, zabezpieczenie własności intelektualnej oraz prace badawcze – tłumaczył dyrektor CWINT dr Waldemar Grzebyk.
Władze uczelni zadecydowały także o remoncie wypożyczalni i głównej czytelni. – Trzeba bowiem równo traktować zasoby klasyczne i cyfrowe, a co za tym idzie dbać o ich dalszy rozwój. Zdecydowaliśmy również o nie rozdzielaniu części klasycznej na poszczególne wydziały, tylko o stworzeniu jednej biblioteki. Choć jest rozproszona to jednak funkcjonuje jako struktura sieciowa, a jej oddziały są przy każdym wydziale – podkreślił prof. Więckowski.
Obecnie powierzchnia użytkowa wszystkich pomieszczeń bibliotecznych PWr wynosi ponad 11 tys. m kw. Dla czytelników przygotowano blisko 900 miejsc i niemal 550 stanowisk komputerowych. Księgozbiór to ok. 716 tys. woluminów i ponad 260 tys. książek elektronicznych. W elektronicznym systemie biblioteczno-informacyjnym zarejestrowanych jest ponad 37 tys. użytkowników.
W obchodach70. rocznicy powołania biblioteki udział wzięli m.in. przedstawiciele Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich, dyrektorowie bibliotek uczelni zrzeszonych w KRPUT oraz reprezentanci Krajowej Rady Bibliotecznej. Specjalny wykład pt. „Biblioteki w pułapce oczywistości” wygłosił dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.
Michał Ciepielski