Od mszy w intencji ofiar stanu wojennego rozpoczęły się w piątek na Politechnice Wrocławskiej obchody 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Następnie złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Tadeusza Huskowskiego, Tadeusza Kosteckiego i pod obeliskiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności”
Doc. Tadeusz Huskowski był matematykiem, żołnierzem AK batalionu „Zośka” w Powstaniu Warszawskim, działaczem „Solidarności”, który zmarł w 1984 r. Tablica jego pamięci znajduje się w holu budynku D-2. Po złożeniu kwiatów uczestnicy przeszli pod pomnik poświęcony „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności”, gdzie odbyły się główne uroczystości.
– Spotykamy się w niezwykłym miejscu i w niezwykłym czasie – podkreślił prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. - Pamiętamy ten moment, gdy rządząca partia wypowiedziała wojnę swojemu narodowi. Naród nie stał bezczynnie i to dzięki postawie ludzi „Solidarności” udało się wtedy zwyciężyć. Z historii należy też wyciągać wnioski. To, że młodzi ludzie mogą dzisiaj się uczyć i rozwijać, zawdzięczają właśnie tym ludziom, którzy wtedy nie stali bezczynnie. Pamiętajmy o nich.
W holu gmachu głównego naszej uczelni złożono kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Tadeusza Kosteckiego – współpracownika PWr i delegata „Solidarności” z Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który w tym miejscu zmarł na serce podczas pacyfikacji przez ZOMO strajku okupacyjnego, 15 grudnia 1981 roku. Obchody 34. rocznicy stanu wojennego zostały zorganizowane przez zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „S” i Komisję Zakładową NSZZ „S” na Politechnice Wrocławskiej.
mc
|