Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Politechnika Wrocławska zainaugurowała 71. rok swojej działalności

01.10.2015 | Aktualizacja: 02.10.2015 15:26

Inauguracja roku akademickiego 2015/2016. Immatrykulacja studentów (fot. Krzysztof Mazur)

​Osiem i pół tysiąca studentów zostało dziś przyjętych do społeczności akademickiej Politechniki Wrocławskiej. Uroczystość immatrykulacji odbyła się tradycyjnie w auli gmachu głównego.  – To wy jesteście twarzą uczelni – przypomniał młodym ludziom prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr. – Wam i nam życzę, by była to twarz studenta otwartego, myślącego, twórczego i nastawionego na rozwiązywanie problemów. Życzę wam także, byście tutaj zbudowali swoją przyszłość


- Liczę na wasze zaangażowanie i ciężką pracę już od pierwszych dni na uczelni, ale także dobre nastawienie, bo w dobrej atmosferze rodzą się sukcesy – mówił do studentów prof. Tadeusz Więckowski. Zapewnił ich także, że wybrali dobre miejsce. – Politechnika Wrocławska to uniwersytet badawczy, który da wam nie tylko wiedzę, ale także umiejętności potrzebne w pracy inżyniera. Jesteśmy najlepszą uczelnią techniczną w Polsce, a nasi absolwenci są cenieni przez pracodawców. Nie musicie martwić się o pracę po studiach – podkreślał. 

dosrodka_it11.jpg
Rektor PWr mówił także o tym, że nasza uczelnia zawsze miała szczęście do swoich studentów, którzy byli utalentowani i odważni. Przypomniał o początkach politechniki w lipcu 1945 r. – o straży politechnicznej uformowanej z pierwszych studentów, o zajęciach odbywających się w słabo wyposażonych i nieogrzewanych salach, bo na początku wszystkiego brakowało, o łączeniu nauki z pracą, bo pierwsi studenci zwykle nie mogli liczyć na dużą pomoc z domu i o pierwszych studenckich kołach naukowych, które wówczas pełniły głównie rolę organizacji pomocowych. - Dziś kształcimy 35 tys. studentów na 16 wydziałach w czterech miastach – przypomniał. – Mamy 156 kół naukowych, 30 organizacji studenckich i 23 agendy kultury. Możemy być dumni z osiągnięć naszych studentów, zdobywających nagrody i granty, startujących w międzynarodowych konkursach i zajmujących w nich miejsca na podium. 

Studenckie osiągnięcia podkreślała także prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która przyjęła zaproszenie na immatrykulację na Politechnice Wrocławskiej. – Fakt, że Politechnika Wrocławska jest uczelnią, w której bardzo duże sukcesy osiągają i naukowcy, i studenci, pokazuje, jak silna jest tutaj więź i współpraca międzypokoleniowa – mówiła. – Politechnika Wrocławska łączy historię i tradycję z nowoczesnością. Patrząc na nią, jej osiągnięcia i rozwój, jestem spokojna o przyszłość polskich uczelni.

dosrodka_i1.jpg
Yt​

W czasie uroczystości do społeczności akademickiej Politechniki Wrocławskiej zostało przyjętych 8,5 tys. osób, w tym 7 645 studentów pierwszego roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia. W ich imieniu ślubowanie składało 13 przedstawicieli każdego z wrocławskich wydziałów uczelni. Przyrzekli zdobywać wytrwale wiedzę i umiejętności, kształcić umysł i charakter do twórczego i odpowiedzialnego życia, postępować godnie i uczciwie, w zgodzie z prawem, tradycją i obyczajowością akademicką, a także dbać o dobre imię Politechniki Wrocławskiej.
- Korzystajcie z możliwości, jakie daje wam Politechnika Wrocławska – zaapelował do swoich młodszych kolegów Wojciech Ruszkiewicz, przewodniczący Zarządu Parlamentu Studentów. – To choćby wymiany studenckie, możliwość działania w kołach naukowych i organizacjach studenckich, uczestniczenia w projektach naukowych. Chciejcie być częścią historii Politechniki Wrocławskiej, której doświadczacie już dzisiaj.

dosrodka2.jpg
W czasie uroczystości władze uczelni przyznały Medal Politechniki Wrocławskiej za wybitne zasługi dla rozwoju uczelni. Uhonorowano nim prof. Wojciecha Witkiewicza, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. 

dosrodka_it3.jpg
Prof. Cezary Madryas, prorektor Politechniki Wrocławskiej ds. rozwoju, odczytując charakterystykę naukowca, podkreślił, że to nie tylko świetny specjalista chirurg, angiolog i transplantolog, ale także człowiek o wybitnych zdolnościach menedżerskich i znakomity lekarz o wielkim sercu, dla którego najważniejszy jest pacjent.  – To przyjaciel Politechniki Wrocławskiej w każdym aspekcie – zaznaczył prorektor i przypomniał, że profesor Witkiewicz współpracuje z naszą uczelnią m.in. w ramach dużego programu WroVasc – Zintegrowane Centrum Medycyny Sercowo-Naczyniowej.

dosrodka_it10.jpg
- Jestem wzruszony tym, że władze Politechniki Wrocławskiej zaliczyły mnie do swojej szacownej wspólnoty – mówił prof. Witkiewicz. – Dzisiaj, jak nigdy dotąd, postęp w medycynie zależy od interdyscyplinarnych działań. A tym właśnie jest nasz wspólny program WroVasc. Stworzyliśmy zespół ponad 200 badaczy z całej Polski, reprezentujących różne dziedziny nauki. Efektem naszych działań jest m.in. 21 zgłoszeń patentowych czy ponad 30 wdrożeń do praktyki lekarskiej. Przyszłość medycyny leży w naszych wspólnych działaniach, takich jak ten program.

Uroczystość immatrykulacji była okazją do przyznania statusu Profesora Honorowego Politechniki Wrocławskiej dwóm naukowcom – prof. Nikołajowi Rogalewowi, rektorowi Moskiewskiego Instytutu Energetycznego i gen. dyw. prof. Zygmuntowi Mierczykowi, rektorowi-komendantowi Wojskowej Akademii Technicznej.

Prof. Cezary Madryas podkreślał, że współpraca między Politechniką Wrocławską a Moskiewskim Instytutem Energetycznym trwa od 50 lat, a prof. Rogalew sprzyja jej, popiera i inspiruje. Honorowy profesor PWr jest cenionym naukowcem, autorem ponad 170 prac naukowych i promotorem 16 doktoratów.

- Moim zdaniem Politechnika Wrocławska to jedna z najlepszych uczelni technicznych w Europie. To dla mnie zaszczyt być jej profesorem honorowym -  mówił prof. Rogalew.

dosrodka_it4.jpg
Wielkim przyjacielem Politechniki Wrocławskiej prorektor Madryas określił także prof. Zygmunta Mierczyka. – To specjalista w zakresie systemów uzbrojenia, w tym techniki laserowej i optoelektroniki. Laureat wielu nagród, w tym aż 35 medali na światowych wystawach wynalazków. Autor ośmiu monografii, 230 publikacji naukowych, współautor 14 patentów. Jest doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej – opisywał  prof. Mierczyka. 

Naukowiec przyjmując tytuł, zaznaczył, że jego związki z Politechniką Wrocławską sięgają początków jego działalności naukowej. – Współpracujemy nie tylko w zakresie techniki zbrojeniowej, ale także w tematach medycznych i związanych z zastosowaniem laserów. Muszą państwo także wiedzieć, że Politechnika Wrocławska uczestniczy w wielu programach o charakterze strategicznym. Nasza współpraca jest więc intensywna.

dosrodka_it5.jpg
Wykład inauguracyjny w czasie uroczystości wygłosił prof. Franciszek Ziejka, historyk literatury polskiej, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mówił o tradycji akademickiej. Tłumaczył m.in., że system boloński jest współczesną mutacją systemu wypracowanego przed wiekami – licentia ubique docendi, czyli prawa nauczania gdziekolwiek, zgodnie z którym dyplom uczelni jest ważny na całym świecie bez względu na miejsce jego przyznania. Profesor przypomniał także, dlaczego władze polskich uczelni noszą togi i w jaki sposób uczelnie zaczęły przyznawać tytuły honorowe.

dosrodka_it6.jpg
W auli wręczono także 16 osobom Medale Komisji Edukacji Narodowej, a dziewięciu Specjalne Nagrody Rektora „Docendo Discimus”.
Medale Komisji Edukacji Narodowej są przyznawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Odebrali je:
- dr hab. Alina Drapella-Hermansdorfer, prof. nadzw. PWr - Wydział Architektury,
- dr hab. Włodzimierz Brząkała, prof. nadzw. PWr  - Wydział Budownictwa Lądowego i  Wodnego,
- dr hab. Stanisław Żukowski, prof. nadzw. PWr - Wydział Budownictwa Lądowego i  Wodnego,
- prof. Roman Gancarz - Wydział Chemiczny,
- dr Wojciech Skrzypiński - Wydział Chemiczny,
- dr hab. Roman Galar, prof. nadzw. PWr - Wydział Elektroniki,
- prof. Czesław Smutnicki - Wydział Elektroniki,
- prof. Marian Sobierajski- Wydział Elektryczny,
- dr Marek Sikora - Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,
- prof. Marek Kozłowski - Wydział Inżynierii Środowiska,
- prof.  Sergey Anisimov - Wydział Inżynierii Środowiska,
- dr hab. Bogdan Trawiński - Wydział Informatyki i Zarządzania,
- dr Małgorzata Wiewiórowska, doc. - Wydział Mechaniczno-Energetyczny,
- prof. Tomasz Nowakowski - Wydział Mechaniczny,
- dr Grzegorz Pękalski - Wydział Mechaniczny,
-  dr Waldemar Oleszkiewicz - Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki.

dosrodka_it7.jpg
Specjalne Nagrody Rektora „Docendo Discimus” są przyznawane za szczególne osiągnięcia w nauczaniu. Odebrali je:
- dr hab. arch. Wojciech Brzezowski, prof. nadzw. PWr – Wydział Architektury,
- prof. Jolanta Grzechowiak-Milewska – Wydział Chemiczny,
- prof. Jan Iżykowski – Wydział Elektryczny,
- dr hab. Katarzyna Piekarska, prof. nadzw. PWr – Wydział Inżynierii Środowiska,
- prof. Jerzy Świątek – Wydział Informatyki i Zarządzania,
- prof. Zbigniew Mirski – Wydział Mechaniczny,
- prof. Ryszard Gonczarek – Wydział Podstawowych Problemów Techniki,
- dr Waldemar Oleszkiewicz – Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki,
- Bogusław Minikowski – Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.

dosrodka_it8.jpg

dosrodka_it9.jpg
W uroczystości immatrykulacji uczestniczyły wojewódzkie władze samorządowe i administracja rządowa, dolnośląscy posłowie, przedstawiciele władz miasta, kuratorium oświaty, służby dyplomatyczne i przedstawiciele innych uczelni i ośrodków naukowych.
Lucyna Róg