W piątek budowlańcy obchodzili swoje święto. Podczas Gali Inżynierskiej uhonorowali przedstawicieli branży i naukowców za ich działalność w minionym roku i szczególne zasługi dla rozwoju budownictwa. Wśród nagrodzonych są przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej, a w konkursie na Dolnośląską Budowę Roku doceniono Strefę Kultury Studenckiej i Technopolis
Podczas gali wręczono odznaki honorowe za zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej. To odznaczenia przyznane przez Janusza Piechocińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów. Wśród uhonorowanych nimi znalazło się aż trzech naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Odebrali je: prof. Cezary Madryas, prorektor Politechniki Wrocławskiej ds. rozwoju oraz pracujący na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego - prof. Eugeniusz Hotała, który jest także przewodniczącym rady Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, i dr hab. Krzysztof Schabowicz.
Przypomniano również, że prof. Hotała w sierpniu z rąk Pawła Orłowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju odebrał Złoty Krzyż Zasługi za działalność na rzecz rozwoju budownictwa.
Gala Inżynierska była także okazją do wręczenia złotych i srebrnych odznak honorowych Polskiej Izby Budownictwa oraz rozstrzygnięcia konkursów budowlanych.
Po raz piąty przyznano nagrody w konkursie „Inżynier Roku”, który organizuje Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, a także wręczono nagrody w XXVII edycji konkursu „Dolnośląska Budowa Roku”, który organizuje wrocławski oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (szczegółowe wyniki poniżej).
W tym drugim z konkursów Politechnika Wrocławska zyskała nagrodę i wyróżnienie. W kategorii budynków użyteczności publicznej doceniono Strefę Kultury Studenckiej (wyróżnienie), a w kategorii obiektów naukowo-badawczych – Centrum Studiów Zaawansowanych Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych Technopolis (drugie miejsce w konkursie). Nagrody za te obiekty zostaną wręczone władzom uczelni 15 listopada podczas obchodów Święta Politechniki Wrocławskiej.
- Za nami siedem lat kierowania uczelnią – mówił na gali prof. Cezary Madryas. – W tym czasie ogromnie zmieniła się w obszarze infrastruktury budowlanej. To już zupełnie inna uczelnia niż siedem lat temu. Zawdzięczamy to także państwu, państwa wysiłkom wkładanym w budowę nowych obiektów naszego kampusu. Za co serdecznie z tego miejsca dziękuję.
Wyniki konkursu „Inżynier Roku”:
Kategoria projektant:
Inżynier Roku – Jacek Maciej Minch, projektant Afrykarium we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.
Wyróżnienia: Jan Bernard Michalski (projektant wiaduktu w Świdnicy), Marek Śródka (projektant biurowca Green Day).
Kategoria kierownik budowy:
Kierownik Budowy Roku - Jakub Trojanowski, kierownik budowy budynku Silver Tower.
Wyróżnienia: zespół kierowany przez Mariusza Głowackiego (Green Day), zespół Tomasza Mędrykiewicza (Afrykarium).
Kategoria inżynier nadzoru:
Inżynier Nadzoru Roku – Andrzej Ptak, za nadzorowanie budowy hali widowiskowo-sportowej w Lubinie.
Wyróżnienia: Jacek Ogórek (zabezpieczenie skarp zbocza masywu Boguszy podczas budowy obwodnicy Nowej Rudy), Teresa Pawłowska (wiadukt na trasie Żerniki Wrocławskie-Siechnice).
Wyniki konkursu Dolnośląska Budowa Roku:
• Budynki mieszkaniowe:
I nagroda – Archicom, budynek wielorodzinny przy ul. Marco Polo.
II nagroda – Spółdzielnia Mieszkaniowa Osada, budynek wielorodzinny przy ul. Waniliowej.
Wyróżnienie - Dom Developer, osiedle mieszkaniowe Oaza.
• Budynki użyteczności publicznej:
I nagroda – Szkoła Muzyczna przy ul. Piłsudskiego.
II nagroda – Sąd Rejonowy we Wrocławiu przy ul. Świebodzkiej.
Wyróżnienia – Strefa Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej, przedszkole i żłobek w Mirkowie.
• Rewitalizacja i rewaloryzacja obiektów zabytkowych:
I nagroda – rekonstrukcja przedszkola WUWA.
II nagroda – zespół pocysterski w Jeleniej Górze-Cieplicach.
• Obiekty naukowo-badawcze:
I nagroda – Globalne Centrum Inżynieryjne UTC przy ul. Bierutowskiej, firma HS Wrocław.
II nagroda – Technopolis Politechniki Wrocławskiej
Nagroda główna – Dolnośląska Budowa Roku 2015 – Afrykarium.
lucy