Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Znany urbanista z wykładami na Politechnice Wrocławskiej

25.09.2015 | Aktualizacja: 25.09.2015 12:44

Profesor Klaus R. Kunzmann (fot. materiały prasowe)
Jeden z najbardziej cenionych specjalistów w zakresie rozwoju przestrzennego miast i regionów Europy, prof. Klaus R. Kunzmann odwiedzi naszą uczelnię na zaproszenie Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jego wizyta odbędzie się w ramach programu Visiting Professors

Wykładów i seminariów profesora Kunzmanna będzie można wysłuchać na początku października. Jego wizycie będzie towarzyszyć także wystawa fotograficzna „Fláneuse of Change” autorstwa chińskiej artystki Wang Fang. W holu bud. A-1 Politechniki Wrocławskiej (fotografie) i w Muzeum Architektury (banery) zobaczymy jej dzieła poświęcone transformacji przestrzeni życiowej Pekinu.


Prof. Klaus R. Kunzmann ukończył Wydział Architektury na Politechnice w Monachium, a doktoryzował się na Politechnice w Wiedniu (TU Wien). Został profesorem w specjalności planowanie przestrzenne na Politechnice w Dortmundzie (TU Dortmund), pełniąc jednocześnie funkcję dyrektora ds. badań naukowych Institut für Raumplanung. Przez kilkanaście lat szefował także Katedrze Planowania Europejskiego.

Jest honorowym profesorem uniwersytetu Chung Hua w Hsinchu na Tajwanie i członkiem honorowym Royal Town Planning Institute (Wielka Brytania). Tytuł doktora honoris causa nadał mu Uniwersytet w Newcastle-upon-Tyne. Profesor Kunzmann jest założycielem, pierwszym prezydentem i honorowym członkiem Association of European Schools of Planning (AESOP), skupiającym uczelnie europejskie kształcące urbanistów i planistów (Wydział Architektury PWr jest jego członkiem).
Profesor jest jednym z najbardziej cenionych specjalistów w dziedzinie przestrzennego rozwoju miast i regionów. Ostatnio zaangażował się w prace nad restrukturyzacją i kreatywnym rozwojem Zagłębia Ruhry. Naukowo zajmuje się innowacyjnymi politykami miejskimi w Europie, przyszłością miast europejskich, restrukturyzacją regionalną, learning cities and regions, rolą kreatywności i sztuki dla rozwoju przestrzennego i ekonomicznego oraz wpływem rozwoju Chin na wzrost miast i regionów Europy.
Jest autorem 14 książek dotyczących tematyki rozwoju miast i regionów. Jako jeden z pierwszych zainteresował się tematyką creative cities i wpływem tego trendu na rozwój miast.

Program wizyty prof. Kunzmanna:

* 7 października, godz. 11 – wykład „Smart City Fever and the Implications for Urban Planners” (bud. E-1, sala 319),
* 7 października, godz. 15  – seminarium „Cities and Flagships” (Kino Nowe Horyzonty),
* 8 października, godz. 17  – seminarium „Culture, Creativity and Urban Development” (Muzeum Współczesne),
* 9 października, godz. 18 – wykład „Sailing ahead: Which Future for European Space?” (Muzeum Achitektury).
Wykłady odbędą się w ramach programu Visiting Professors finansowanego z funduszu Scientiae Wratislavienses Urzędu Miejskiego Wrocławia.
r