Renowacja ścian, sufitów, balustrad i złoconych elementów oraz odtworzenie zegara w korytarzu północnym to tylko część prac remontowych, które są prowadzone przy Wejściu Cesarskim na Politechnice Wrocławskiej. Prace są już na ukończeniu
Wejście Cesarskie znajduje się w północnej części gmachu A-1 naszej uczelni (od strony ul. Norwida). W latach 1910 - 1928 r. pełniło funkcję wejścia głównego do ówczesnej Wyższej Szkoły Technicznej. Kiedy zakończyła się budowa nowszej części gmachu, główne wejście zostało zlokalizowane od strony Wybrzeża Wyspiańskiego. Korytarz prowadzący do Wejścia Cesarskiego był już kilkukrotnie remontowany.
Około 1930 r. przemalowano ściany i sufit korytarzy, a w późniejszym czasie całkowitemu przeobrażeniu uległa posadzka, którą pokryto zachowanymi do dziś płytkami ceramicznymi.
Po II wojnie światowej przebudowano część budynku i dzięki temu postały dodatkowe pomieszczenia. Wtedy też dobudowano od strony wewnętrznego dziedzińca dodatkowe trakty do łukowych łączników. Po 1989 r. remontu doczekała się m.in. elewacja.
– Przestrzenie korytarzy, klatek schodowych, Wejścia Cesarskiego i większości pomieszczeń nie uległy poważniejszym zmianom od czasu powstania budynku – podkreśla Piotr Drupka z Działu Inwestycji i Remontów Politechniki Wrocławskiej.
Trwający remont obejmuje m.in. renowację oryginalnej stolarki drzwiowej i boazerii podokiennej w Westybulu Cesarskim (przedsionku), renowację ścian i sufitów korytarzy, odtworzenie zegara w korytarzu północnym, remont balustrad i kamiennej umywalki oraz renowację złoconych elementów.
W trakcie wakacji remontowana jest także Stara Sala Senatu znajdująca się tuż obok gabinetu rektora. Ekipy remontowe przeprowadzą tam renowację stolarki drzwiowej i drewnianej okładziny ścian, położą drewnianą podłogę i ustawią nowe gabloty na sztandar Politechniki Wrocławskiej.
Michał Ciepielski
|