Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Profesor Andrzej Kaźmierczak odebrał nominację profesorską w Belwederze

20.06.2015 | Aktualizacja: 22.06.2015 11:44

Prof. Andrzej Kaźmierczak odbiera nominację profesorską (fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP)
W czwartek prezydent Bronisław Komorowski wręczył nominacje profesorskie 37 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Akt nominacyjny odebrał także profesor Andrzej Kaźmierczak z Politechniki Wrocławskiej

Profesor Kaźmierczak jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej (rocznik 1983). W tym samym roku został zatrudniony w Instytucie Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Wydziału Mechanicznego. Obronił pracę doktorską na temat „Metoda optymalizacji mikrogeometrii warstwy wierzchniej chromowanych tulei cylindrowych”. Habilitował się, broniąc rozprawy o „Tarciu i zużyciu zespołu tłok – pierścienie – cylinder”.

Od kwietnia 2009 r. pracuje na Wydziale Mechanicznym na etacie profesora nadzwyczajnego. Od 2012 r. dyrektor Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej w Legnicy, a od marca 2014 r. pełnomocnik rektora ds. organizacji Wydziału Techniczno-Przyrodniczego Politechniki Wrocławskiej w Legnicy.
18. czerwca tego roku na uroczystości w Pałacu Belwederskim otrzymał tytuł profesora nauk technicznych z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Naukowo zajmuje się głównie zagadnieniami trwałości i niezawodności silników spalinowych i ich elementów, ekologii transportu oraz aplikacji nowych metod numerycznych w tych zagadnieniach. Zasadniczym obszarem jego zainteresowań jest zespół Tłok – Sworzeń – Cylinder – Pierścienie tłokowe (TSPC). Jest autorem szkoły naukowej, której celem jest aplikacja w badaniach naukowych, dotyczących silników spalinowych i pojazdów samochodowych, nowoczesnych narzędzi matematycznych. Towarzyszy temu zagadnienie zwiększenia trwałości i niezawodności oraz minimalizacja zużycia silników spalinowych i pojazdów.

Profesor jest autorem 183 prac naukowych (w tym wielu opublikowanych w zagranicznych czasopismach) i trzech patentów, a także ponad 60 prac niepublikowanych, które  powstały w wyniku współpracy z przemysłem i podczas realizacji projektów finansowanych przez Komitet Badań Naukowych, Ministerstwo Nauki i Informatyzacji czy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jest głównym organizatorem dwóch seminariów naukowych dla przedstawicieli nauki i przemysłu i współorganizatorem trzech konferencji krajowych, w tym sekretarzem jednej z nich.

Na zaproszenie Ostfalia Universität Braunschweig wielokrotnie przebywał na tygodniowych stażach w Wolfsburgu, w Niemczech. Wygłaszał wykłady m.in. na Uniwersytecie Technicznym w Košicach, w Słowackiej Akademii Nauk  czy na Uniwersytecie Warneńskim w Warnie w Bułgarii.

To laureat nagród dyrektora Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn, dziekana Wydziału Mechanicznego i rektora Politechniki Wrocławskiej. Za całokształt pracy zawodowej otrzymał w 1999 r. Złotą Odznakę Politechniki Wrocławskiej, a w 2010 r. decyzją Prezydenta RP został odznaczony srebrnym medalem za długoletnią służbę.

lucy