Profesorowie na każdej uczelni są szczególnym elementem całej jej społeczności. Są motorem, który ją napędza, kształcą absolwentów i wspierają swoich następców. Dlatego dziś zyskują swoje specjalne miejsce w naszym kampusie – mówił prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr, oficjalnie otwierając Aleję Profesorów
W centralnym miejscu alei, między budynkami C5 i C7, stanęła prawie 14-metrowa tablica. Umieszczono na niej 586 nazwisk. To profesorowie tytularni, których Politechnika Wrocławska zyskała od 1945 r. do dziś, czyli przez 70 lat swojej działalności naukowej.
W ten sposób władze uczelni chcą uhonorować i upamiętnić naukowców, którzy przez lata budowali i budują wysoką pozycję naukową naszej uczelni. – Kiedy patrzę na zdjęcie pokazujące pierwszy wykład w powojennym Wrocławiu, myślę o tym, ile trzeba było mieć wizji, wyobraźni i samozaparcia, żeby budować akademicki Wrocław – mówił prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej na oficjalnym otwarciu Alei Profesorów PWr. – Jednocześnie jestem przekonany, że to się udało. A my możemy być dumni ze społeczności Politechniki Wrocławskiej, która jest najlepszą uczelnią techniczną w kraju. Profesorowie w każdym ośrodku akademickim odgrywają szczególną rolę. Są motorem, który napędza uczelnię, kształcą absolwentów i wspierają swoich następców. Na tablicy, którą dziś odsłaniamy, są ich nazwiska i nazwiska uczniów profesorów, którzy dziś także są profesorami i kształcą już swoich następców. To sztafeta pokoleń Politechniki Wrocławskiej. Życzę sobie, naszej uczelni, miastu i Dolnemu Śląskowi, żeby ta sztafeta trwała i przyczyniała się do rozwoju regionu i kraju.
Na uroczystość licznie przybyli ci, którzy zostali w czwartek uhonorowani, a zatem profesorowie Politechniki Wrocławskiej. W otwarciu alei uczestniczyli również Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia oraz Wojciech Adamski i Adam Grehl, jego zastępcy, a także prof. Marek Ziętek z Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, prof. Piotr Kielan z Akademii Sztuk Pięknych i prof. Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego.
- Ta aleja to piękna przestrzeń, dlatego jako prezydent miasta dziękuję i gratuluję jej stworzenia – mówił Rafał Dutkiewicz. – Wracam właśnie ze spotkania z Richardem Floridą, analitykiem i doradcą specjalizującym się w rozwoju miast, który stworzył pojęcie „klasa kreatywna”. Jestem przekonany, że Politechnika Wrocławska odgrywa wiodącą rolę w tworzeniu wrocławskiej klasy kreatywnej.
Tablicę z nazwiskami profesorów Politechniki Wrocławskiej odsłonili wspólnie rektor naszej uczelni i jej prorektorzy. Prof. Tadeusz Więckowski i Rafał Dutkiewicz wznieśli też wspólnie toast za akademicki Wrocław.
lucy
|