Związany z Politechniką Wrocławską, profesor Zbigniew Kowal - wybitny specjalista od konstrukcji metalowych, otrzyma we wtorek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego
Od ponad 60 lat profesor Zbigniew Kowal zajmuje się konstrukcjami metalowymi. Podczas pracy naukowo-dydaktycznej przygotował ponad 400 publikacji. Na swoim koncie ma 24 patenty i dziewięć wzorów użytkowych, a także bardzo wiele wdrożonych w życie pomysłów - od elementów zbiorników i kotłów po potężne urządzenia górnictwa odkrywkowego.
Urodził się w 1928 r. w Równem na Wołyniu. W 1950 r. uzyskał stopień mgr inż. na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej. Po studiach podjął pracę zawodową w Biurze Projektów Górniczych, z którego później powstał Centralny Ośrodek Badawczo-Projektowy Górnictwa Odkrywkowego POLTEGOR.
W ciągu 13 lat pracy na stanowisku najpierw projektanta, a na końcu głównego inżyniera specjalisty, zdobył cenne doświadczenie inżynierskie. Realizowane w tym okresie zadania projektowe stały się inspiracją do późniejszych prac naukowych. Po czterech latach od ukończenia studiów został zatrudniony w ówczesnej Katedrze Budownictwa Stalowego Politechniki Wrocławskiej. Przez dziewięć lat łączył pracę w biurze i na uczelni, gdzie przeszedł przez wszystkie szczeble kariery naukowo-dydaktycznej – od asystenta do profesora zwyczajnego, którym został w 1978 r. Aktywność naukowo-dydaktyczną profesora Kowala można podzielić na dwa etapy. W latach 1954–1981 był pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej, a w latach 1981–2014 Politechniki Świętokrzyskiej. W latach 1984-1990, przez dwie kadencje, pełnił funkcję rektora Politechniki Świętokrzyskiej. W latach 1994-1999 r. pracował również na Politechnice Częstochowskiej, gdzie w latach 1997-1999 był dziekanem Wydziału Budownictwa.
Profesor Zbigniew Kowal otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, a wśród nich: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej. Uhonorowano go także Medalem za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Politechniki Wrocławskiej.
Szczegóły tutaj.
kg
|