Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Jubileusz profesora Samsonowicza

21.05.2013 | Aktualizacja: 25.05.2013 23:15

9 kwietnia 2010 r. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie nadała profesorowi Zdzisławowi Samsonowiczowi doktorat honoris causa (fot. Krzysztof Mazur)

Do Wrocławia przyjechał w lipcu 1945 r. Współtworzył Straż Akademicką Politechniki Wrocławskiej i obudowywał uczelnię. PWr uczci w środę 90-lecie profesora Zdzisława Samsonowicza.
Profesor Samsonowicz urodził się w Dębicy. W 1939 roku, po wkroczeniu do miasta wojsk niemieckich, został mechanikiem samochodowym. Wstąpił do AK (pseudonim Orski). Za udział w m.in. akcji „Burza” otrzymał Krzyż Armii Krajowej i Medal Wojska Polskiego, a w 2001 r. nadano mu tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.
Po wojnie zdał maturę i przyjechał do Wrocławia z krakowską Grupą Naukowo – Kulturalną. W zniszczonym mieście mieli zająć się ochroną mienia należącego do dawnych szkół wyższych. Ze Strażą Akademicką Uniwersytetu porządkował obiekty kilku uczelni.
W sierpniu 1945 r. z grupą kolegów założył Straż Akademicką Politechniki. – Mieszkaliśmy na beczce prochu. W dachu budynku elektroniki tkwiły dwa 100 kg niewybuchy. Nie było wody, elektryczności - wspominał profesor w kwietniu 2010 roku na AGH w Krakowie. Jako doświadczonemu mechanikowi ze świadectwem czeladniczym, powierzono mu funkcję kierownika transportu. Z terenów politechniki wywozili śmieci i materiały wybuchowe.
Po otrzymaniu dyplomu magistra inżyniera (9 października w 1950 r.) dostał etat asystenta. Uzyskał tytuł doktora (1961), habilitację (1965), tytuł profesora nadzwyczajnego (1972) i zwyczajnego (1986). Zdobył 17 patentów krajowych i zagranicznych, z których wiele znalazło praktyczne zastosowanie. W 1982 r. wywalczył wprowadzenie do programów nauczania dla wszystkich wydziałów mechanicznych przedmiotu „Automatyzacja procesów produkcyjnych”. Dzięki jego staraniom Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło kierunek Automatyka i Robotyka. Na uczelni pełnił m.in. funkcje: prodziekana, zastępcy dyrektora Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji i przewodniczącego komisji ds. programów nauczania. Współpracował też z Kliniką Kardiochirurgiczną, za co otrzymał nagrodę Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, a w 1966 r. został uznany jako jeden z trzech zasłużonych perfuzjonistów w Europie.
Wielokrotnie odznaczony i wyróżniany. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, a także Złotą Odznakę PWr  i odznaki: XV-lecia Wyzwolenia Dolnego Śląska, Pioniera Wrocławia, Budowniczego Wrocławia oraz Zasłużony dla Dolnego Śląska. Jest laureatem zespołowej Nagrody Państwowej (1984), 8 nagród ministerialnych i 28 nagród rektorskich. Trzy lata temu Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie nadała profesorowi Samsonowiczowi doktorat honoris causa.
Na Politechnice Wrocławskiej jubileusz 90-lecia profesora Zdzisława Samsonowicza organizuje Rada Wydziału Mechanicznego oraz władze Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji. Uroczystości patronuje rektor PWr profesor Tadeusz Więckowski.
Oprac. red

Organizowanie wrocławskiego środowiska akademickiego w 1945 roku - przemówienie profesora Samsonowicza wygłoszone podczas uroczystości nadania mu godności doktora honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej.