Profesor Serge Tavernier i mgr inż. Łukasz Pazdur z Uniwersytetu w Antwerpii goszczą na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej w ramach partnerskiej współpracy między naszymi uczelniami. Zwiedzą laboratoria i spotkają się z naukowcami i studentami
Łukasz Pazdur, absolwent Wydziału Chemicznego PWr specjalności Medicinal Chemistry, od trzech lat przebywa na Uniwersytecie w Antwerpii. W 2012 roku w ramach programu Erasmus kończył tam swoją pracę dyplomową, której promotorką była profesor Jadwiga Sołoducho. Teraz przygotowuje w Antwerpii doktorat pod kierunkiem profesora Serge’a Taverniera. – Zajmujemy się „zieloną” chemią, a w szczególności chemią olejów, ukierunkowaną na pochodne kwasów tłuszczowych – wyjaśnia mgr inż. Łukasz Pazdur. – Kwasy te próbujemy konwertować w związki wielofunkcyjne. Chodzi o recykling olejów roślinnych – o to, by wykorzystywać do tego celu oleje już użyte w przemyśle spożywczym. Chcemy je oczyścić i przetransformować w taki sposób, aby można było z nich otrzymać biopolimery i biolubrykanty. W przemyśle spożywczym stosuje się bardzo dużo oleju rzepakowego, popularnego w naszym klimacie. W tej chwili w Europie prowadzi się wiele badań nad wtórnym wykorzystaniem olejów, które teraz są przeważnie po użyciu wyrzucane. Są to co prawda oleje roślinne, a więc biodegradowalne, ale ich europejskie zasoby są ograniczone. Warto je więc recyklingować i jest to ekonomicznie opłacalne. Opracowujemy nową metodę ich przetwarzania. Sprawdzamy teraz w warunkach laboratoryjnych, czy będzie ona możliwa do stosowania w skali przemysłowej.
W Belgii przemysł chemiczny i olejowy jest jednym z największych na świecie. Jest więc też duże zainteresowanie tego typu badaniami. Równolegle z naszą częścią projektu - nad chemiczną transformacją projektu, toczy się także część biochemiczna, czyli nad transformacją enzymatyczną, np. przy użyciu drożdży. Profesor Serge Tavernier nadzoruje obie części projektu. Zajmuje się przetwarzaniem nie tylko olejów, ale także recyklingiem papieru, ligniny. Zawarte w ligninie związki można wykorzystać na przykład do syntezy organicznej. Lignina jest przy pomocy związków chemicznych rozkładana na mniejsze cząsteczki. Są one potem, zwłaszcza cząstki związków aromatycznych, wykorzystywane do syntezy organicznej.
Profesor Serge Tavernier: - Mam nadzieję na szerszą współpracę między naszymi wydziałami,
zważywszy na wysoki poziom naukowy absolwentów Politechniki Wrocławskiej,
takich jak Łukasz Pazdur. Myślę o wymianie naszych dyplomantów i
doktorantów, którzy mogliby częściowo na Politechnice Wrocławskiej, a
częściowo w Belgii przygotowywać swoje prace. Mam bliskie związki z
przemysłem chemicznym w Belgii, bo na Uniwersytet w Antwerpii
przyszedłem po 20 latach pracy w przemyśle. Orientuję się więc dobrze w celach tych przedsiębiorstw i zgodnie z nimi staram się ukierunkować nasze prace naukowe. Ważne,
żeby badania można było szybko zastosować w zakładach
przemysłowych. Staramy się intensywnie współpracować z firmami
chemicznymi, także przygotowując prace dyplomowe i doktorskie.
Profesor Tavernier spotkał się dziś ze studentami studiów inżynierskich. W wygłoszonym dla nich wykładzie opowiedział o szeroko rozumianej „zielonej” chemii i kierunkach prac, jakie prowadzi na Uniwersytecie w Antwerpii.
Goście zwiedzą także laboratoria Wydziału Chemicznego i spotkają się z pracownikami zakładów: Chemii Medycznej i Mikrobiologii, Inżynierii Chemicznej oraz Chemii Bioorganicznej.
km
|