Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Czworo nowych profesorów belwederskich na Politechnice Wrocławskiej

27.04.2015 | Aktualizacja: 08.05.2015 10:57

Nowi profesorowie Politechniki Wrocławskiej. Od lewej: profesorowie Małgorzata Chorowska, Włodzimierz Dudziński, Jacek Kaczmar i Ewa Skubalska-Rafajłowicz

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył nominacje profesorskie 57 naukowcom z całej Polski. Są wśród nich cztery osoby z Politechniki Wrocławskiej – profesorowie Małgorzata Chorowska, Włodzimierz Dudziński, Jacek Kaczmar i Ewa Skubalska-Rafajłowicz


Prof. Małgorzata Chorowska pracuje na Wydziale Architektury naszej uczelni. Jest specjalistką w zakresie historii i konserwacji architektury średniowiecznej. Zajmuje się głównie świeckimi budowlami obronnymi. Zaangażowała się m.in. w zabezpieczenie murów Zamku Piastowskiego na wrocławskim Ostrowie Tumskim (znajdują się na terenie klasztoru sióstr de Notre Dame przy ul. Św. Marcina 12).

Prof. Włodzimierz Dudziński z Wydziału Mechanicznego specjalizuje się w materiałoznawstwie i technologiach materiałowych. Badania prowadzi głównie metodami mikroskopii świetlnej oraz  transmisyjnej i skaningowej mikroskopii elektronowej. Zajmuje się też preparatyką oraz analizą fazową i krystalograficzną metodami dyfrakcji elektronów. Wyniki jego badań znajdują zastosowanie w przemyśle lotniczym, energetycznym, motoryzacyjnym i górnictwie, a także w inżynierii medycznej w tym materiałach na implanty i stenty wieńcowe.

Prof. Jacek Kaczmar z Wydziału Mechanicznego zajmuje się problematyką wytwarzania elementów maszyn z materiałów kompozytowych. Opracował m.in. sposób wytwarzania materiałów kompozytowych na osnowie miedzi, wzmacnianych włóknami ceramicznymi i cząstkami tlenku glinu. Wytworzone z tych materiałów elementy znajdą się m.in. w tarczach hamulcowych nowej generacji.

Prof.  Ewa Skubalska-Rafajłowicz z Wydziału Elektroniki zajmuje się wysoko wielowymiarowymi problemami decyzyjnymi i redukcją wymiaru danych z użyciem rzutowań losowych oraz krzywych wypełniających. Występują one m.in. w problemach klasyfikacji, uczeniu sieci neuronowych, monitorowaniu jakości produkcji i w przetwarzaniu strumieni danych i obrazów.

ml