Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Studia dualne na Politechnice Wrocławskiej. Podpisano umowę o współpracy

30.03.2015 | Aktualizacja: 06.04.2015 12:01

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Wrocławską a firmą SITECH (fot. Krzysztof Mazur)
Politechnika Wrocławska i firma SITECH podpisały porozumienie, które umożliwi praktyczne kształcenie studentów Wydziału Mechanicznego
W poniedziałek przedstawiciele władz uczelni, firmy SITECH, ministerstwa gospodarki, polsko-niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz innych firm współpracujących z Wydziałem Mechanicznym uczestniczyli w podpisaniu umowy, której efektem ma być pogłębianie praktycznej wiedzy studentów.
Politechnika Wrocławska jest jedną z pierwszych w Polsce uczelni, na której wprowadzane są tzw. studia dualne. Nowy program przeznaczony jest dla studentów kierunku Mechanika i Budowa Maszyn.
Od drugiego roku wybrana grupa otrzyma możliwość kontynuowania nauki w nowy trybie. - To połączenie kształcenia na uczelni z zajęciami praktycznymi w przedsiębiorstwie - tłumaczy profesor Andrzej Ambroziak, prodziekan ds. studiów stacjonarnych Wydziału Mechanicznego. - Planujemy, by na drugim roku studenci mieli praktykę jeden dzień w tygodniu, na trzecim roku dwa dni, natomiast w siódmym semestrze nauki - trzy dni.

Temat pracy inżynierskiej będzie również związany z zajęciami w firmie SITECH. Nowością będzie dodatkowy egzamin organizowany przez polsko-niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK). Jego pozytywne zaliczenie umożliwi zdobycie przez studentów tytułu zawodowego w zakresie konstrukcji maszyn i urządzeń.
System studiów dualnych jest popularny za naszą zachodnią granicą. Tam przedstawiciele przemysłu, władz oraz uczelnie i szkoły mocno angażują się w rozwój potrzebnych aktualnie kierunków kształcenia. Stąd obecność na uroczystości przedstawicieli AHK. 
Firma SITECH należy do koncernu Volkswagen. Specjalizuje się w produkcji metalowych stelaży siedzisk samochodowych do wybranych modeli samochodów takich marek jak: Volkswagen, Audi, Skoda oraz Seat. - Nie podpisujemy tej umowy bezinteresownie - mówi Adam Holewa, dyrektor ds. technicznych SITECH. - Chodzi nam o to, by zatrudniać najlepszych, pozyskiwać młodych, ambitnych inżynierów.
Również Sebastian Lotz z SITECH  podkreślał, że umowa łączy biznes z edukacją i jest swoistą inwestycją w przyszłość.
W imieniu innych firm, które być może w przyszłości podpiszą z Politechniką Wrocławską podobne porozumienie, przemawiał Wojciech Wasik, który reprezentuje konwent pracodawców związanych i współpracujących z Wydziałem Mechanicznym PWr. Wasik jest prezesem zarządu HS Wrocław, która jest częścią UTC Aerosystem. - Kiedyś Polska była miejscem, gdzie z uwagi na niskie koszty koncerny lokowały swoją produkcję, dziś idziemy krok dalej tworząc centra badawczo-rozwojowe - mówił Wojciech Wasik. Wyraził nadzieję, że to jego koncern stanie się kolejną firmą, która podpisze z Politechniką Wrocławską porozumienie dotyczące studiów dualnych.
Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz, ach