Początek zaćmienia we Wrocławiu zapowiadany jest na godz. 9.41. Maksymalne zaćmienie ma przypaść o godz. 10.50, a koniec - o 12.01 Maksymalne zaćmienia oznacza, że księżyc zasłoni niemal trzy czwarte średnicy tarczy słonecznej. W piątek całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne tylko w wąskim pasie przebiegającym przez Ocean Atlantycki po Morze Arktyczne.
Ostatnie całkowite
zaćmienie widoczne było z północno-wschodniej Polski w 1954 roku. Następna szansa na zobaczenie tego zjawiska dopiero za 150 lat.
Uwaga! Słońca pod żadnym pozorem nie wolno obserwować gołym okiem. Tym bardziej nie wolno patrzeć na nie bez odpowiednich filtrów, używając sprzętu optycznego (np. teleskopu czy lornetki). Skończyć się to może ślepotą.
Jak więc obserwować zaćmienie? Do obserwacji Słońca nadaje się folia Baadera ND5 (przepuszcza 0,00001 część promieni słonecznych). Za pomocą takiej folii można oglądać słońce przez teleskop, lornetkę lub kamerę, o ile folia-filtr jest umocowana z przodu teleskopu. Na słońce możemy też patrzeć przez specjalne, atestowane okulary zaćmieniowe, albo skorzystać z płytki, którą stosuje się w maskach spawalnicznych (nie jaśniejsza niż nr. 12 – radzi dla
Gazety Wrocławskiej profesor Paweł Rudawy z UWr).
Lornetkę lub lunetę można wykorzystać do tzw. projekcji obrazu Słońca. Czyli rzucenia obrazu z teleskopu na ekran umieszczony za lunetą lub lornetką.
Miłośnicy utrwalania astronomicznych zjawisk będą mieli okazję nie tylko uwiecznić zbliżające się zaćmienie słońca, ale również wysłać swoje prace na konkurs AstroCamera 2015.
W konkursie o laury walczyć można w trzech kategoriach: Obiekty Głębokiego Nieba, Obiekty Układu Słonecznego oraz Astro-krajobraz.
Do pierwszej kategorii będą zaliczane zdjęcia mgławic, gromad gwiazd, galaktyk i innych tego typu obiektów. Do drugiej kategorii należą zdjęcia planet, Słońca, Księżyca, komet, tranzyty, zaćmienia obiektów astronomicznych, itp. Z kolei w kategorii Astro-krajobraz można zgłaszać zdjęcia obiektów astronomicznych na tle ziemskiego krajobrazu.
Do konkursu można zgłosić nie więcej niż pięć zdjęć, we wszystkich trzech kategoriach łącznie. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne. Zgłoszenia należy przesyłać na adres astrocamera2015@hewelianum.pl do17 kwietnia. Ogłoszenie wyników nastąpi do 15 maja.
Regulamin konkursu
tutaj .
kg