Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Badania prof. Hanny Kozaczewskiej-Golasz na wystawie w muzeum

05.02.2015 | Aktualizacja: 17.02.2015 12:56

(fot. Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu, autor Kamil Gwóźdź - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons)

Od 12 lutego w Muzeum Architektury będzie można oglądać wystawę „Halowe kościoły z XIV wieku na Śląsku”. Zostaną na niej pokazane efekty wieloletnich badań profesor Hanny Kozaczewskiej-Golasz z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej

- To pokaz dokumentacji osiemnastu śląskich świątyń halowych – książka autorki wystawy w mikropigułce – mówi  Agnieszka Gola, kurator wystawy. – Pokażemy plansze i katalog obiektów,  które będzie można obejrzeć na multitouchu. Bardzo ciekawe są zestawienia porównawcze planów kościołów, maswerków i detali.


Na planszach zobaczymy fotografie, rysunki pomiarowe i rekonstrukcyjne wykonane przez profesor Hannę Kozaczewską-Golasz we współpracy ze studentami, doktorantami i młodymi pracownikami naukowymi Wydziału Architektury PWr.

Typ świątyni o układzie halowym pojawił się na Śląsku już w początkach XIII wieku, ale szczególną popularność zyskał w wieku XIV. Działający tu architekci, sięgając do wzorów z innych krajów, stworzyli własną odmianę gotyku, odznaczającą się przestronnością, asymetrią i dynamiką. Przykładem mogą tu być sklepienia przeskokowe w ich własnej wersji.

Te śmiałe rozwiązania przestrzenne i konstrukcyjne możemy dziś podziwiać choćby w kolegiacie św. Krzyża, kościele św. Doroty czy NMP Na Piasku we Wrocławiu. Na wystawie zobaczymy też między innymi kościoły halowe z Ząbkowic Śląskich, Ścinawy i Oleśnicy, a także kilka przykładów spoza Śląska, z Czech i Austrii.

Książka autorstwa profesor Hanny Kozaczewskiej-Golasz i dr Hanny Golasz-Szołomickiej  „Halowe kościoły z XIV wieku na Śląsku” została wydana przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Wrocławskiej w 2014 roku.

Otwarcie wystawy zaplanowano na czwartek, 12 lutego o godzinie 17. Będzie czynna do 20 marca.

km