Mechanicy i górnicy z Politechniki Wrocławskiej zostali nagrodzeni w konkursie „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki” zrealizowane w 2013 roku 
Jak co roku w grudniu, we wrocławskiej siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej rozdano nagrody za wynalazki zrealizowane w roku poprzednim. Konkurs odbywa się po już raz 40. Jubileuszowe spotkanie, 10 grudnia, zgromadziło wielu gości, władze miasta i regionu, rektorów wrocławskich uczelni. Politechnikę Wrocławską reprezentował prorektor profesor
Eugeniusz Rusiński, laureat jednej z tegorocznych nagród.
- Taką uroczystość w tej sali obchodzimy już po raz czterdziesty – mówił prezes wrocławskiego oddziału NOT
Tadeusz Nawracaj. – Obecność państwa to dla nas zaszczyt. Widać, że doceniacie to, że w Domu Technika można się nie tylko spotykać, ale także dowiedzieć różnych ciekawych rzeczy. Państwa obecność pozwala nam wierzyć, że to, co robimy, jest użyteczne.
- Jestem zbudowany tym, że nagradzane tu wynalazki są ściśle powiązane z firmami, które od razu je wdrażają. Nagrody te mają służyć rozwojowi techniczno - ekonomicznemu kraju, za co w imieniu rządu dziękuję – powiedział wojewoda dolnośląski
Tomasz Smolarz.
Nagrody I stopnia otrzymały trzy zespoły z Politechniki Wrocławskiej:
• prof. dr hab. inż.
Edward Chlebus, prof. dr hab. inż.
Zbigniew Mirski, dr hab. inż.
Kazimierz Granat, mgr inż.
Grzegorz Ziółkowski, dr inż.
Tomasz Krause, mgr inż.
Arkadiusz Toporczyk, mgr inż.
Maciej Nowak oraz mgr inż.
Konrad Lickiewicz z Wydziału Mechanicznego za „Nowatorską technologię lutowania twardego prętów stojana generatorów dużej mocy wytwarzanych w ALSTOM POWER Sp. z o.o. w Warszawie Oddział we Wrocławiu”


• dr inż.
Ryszard Błażej, prof. dr hab. inż.
Monika Hardygóra, dr hab. inż., prof. ndzw.
Leszek Jurdziak, dr hab. inż., prof. ndzw.
Radosław Zimroz, dr inż.
Mirosław Bajda, dr hab. inż.
Ryszard Makowski, mgr inż.
Robert Nowak, mgr inż.
Romuald Salata, inż.
Arkadiusz Domański, mgr inż.
Cezary Bujak oraz mgr inż.
Łukasz Kurp z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii za „Opracowanie, wykonanie i uruchomienie wysokiej rozdzielczości systemu automatycznej diagnostyki taśm przenośnikowych z rdzeniem z linkami stalowymi w PGE GiEK S.A. Oddział KWB TURÓW”
• prof. dr hab. inż.
Eugeniusz Rusiński oraz dr inż.
Marcin Kowalczyk za „Sprzęgło przeciążeniowe rozłączne mechatronicznego systemu bezpieczeństwa maszyny”.

Nagrodę I stopnia otrzymał także zespół profesora
Wiesława Kopcia z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który opracował „Technologię izolacji i oczyszczania naturalnych dipeptydów histydynowych”.
Nagrodzeni w krótkich referatach przedstawili swoje projekty. Profesor Zbigniew Mirski opowiedział o innowacjach w technologii lutowania stojana w generatorach dużej mocy, a dr Ryszard Błażej - o nowych systemach diagnostyki taśm przenośnikowych w kopalni. Rozwiązanie to uzyskało już trzy patenty i srebrny medal na targach INNOVA w Brukseli w listopadzie tego roku. Profesor Eugeniusz Rusiński zaprezentował projekt sprzęgła przeciążeniowego dla wielkich koparek, stosowanych w kopalniach odkrywkowych, które ma chronić przed zniszczeniem układ napędowy maszyny. Sprzęgło to już znalazło zastosowanie w kopalni Turów i zostało nagrodzone medalem na targach w Taipei.
Profesor Wiesław Kopeć omówił efekty uzyskane dzięki nowej metodzie izolacji dipeptydów – 40-procentowej czystości anserynę, uzyskiwaną z mięsa indyczego, która ma właściwości przeciwutlenijące, obniża skutki cukrzycy typu 2 i opóźnia procesy starzenia komórek. Metoda może być wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym i spożywczym oraz w przeciwdziałaniu m. in. chorobom Alzhaimera czy Parkinsona.
Nagrodzono też sześć najbardziej aktywnych stowarzyszeń, działających w ramach Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT we Wrocławiu. Dr
Krystyna Szcześniak opowiedziała o jubileuszowej edycji Wrocławskich Dni Nauki i Techniki, organizowanych od 40 lat przez wrocławski oddział NOT, w ramach których w ostatnich miesiącach zorganizowano 60 wydarzeń: seminariów, pokazów, referatów i wystaw.
kmZdjęcia: Stefan Bugaj, NOT