Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Dobry pracodawca poszukiwany na PWr. Kto zdobędzie statuetkę „Ideału”?

09.12.2014 | Aktualizacja: 15.12.2014 10:47

W poniedziałek wieczorem wolontariusze Biura Karier Politechniki Wrocławskiej rozpoczęli szkolenia w zakresie promocji (fot. katarzyna Górowicz-Maćkiewicz)
Który z pracodawców okaże się w tym roku najbardziej pożądanym przez absolwentów i studentów Politechniki Wrocławskiej? Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji plebiscytu na idealnego pracodawcę
W ubiegłym roku akademickim wśród najbardziej docenionych przez studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej pracodawców znalazły się: Google, Nokia, KGHM Polska Miedź oraz 3M, Capgemini, Credit Susse, IBM, PGS Software, Skanska i Volvo.
Najlepszych wyłoniono spośród aż 270 firm. W badaniach nad „Ideałem” uczestniczyło około tysiąca osób. Wypełniali ankietę zamieszczoną w internecie. Na jej podstawie opracowano dane, które wykazały m.in., że średnia oczekiwana przez absolwentów PWr płaca to netto 2647 zł, że najwyższe oczekiwania płacowe mają absolwenci elektroniki, informatyki oraz nowych technologii – automatyki czy robotyki.
- Liczymy, że w tym roku akademickim w badaniach weźmie udział co najmniej dwa razy więcej osób - mówi Adam Sulich, doktorant Politechniki Wrocławskiej, autor ankiety. – Uroczysta gala pracodawców planowana jest na maj 2015 roku.

Dane z ankiet mogą być cenną wskazówką dla pracodawców. Studenci wskazują w nich, co najbardziej cenią sobie w pracy (okazuje się, że atmosferę oraz m.in. jasny i przejrzysty sposób rekrutacji i możliwość awansu). Zamiast samochodu służbowego wolą, by pracodawca opłacił im kursy czy szkolenia dokształcające.
Uczelni wyniki ankiety mogą pomóc również w procesie dydaktycznym, w wytyczaniu nowych kierunków kształcenia.
- Pracodawcy doceniają wyniki ankiety. Wiem, że jedna ze statuetek „Ideału” wylądowała w głównej siedzibie Credit Susse – mówi Adam Sulich. 
Interesujące wydają się być również inne obserwacje, które wychodzą na światło dzienne przy okazji ankiety. Może uda się odpowiedzieć np. na pytanie, co studentów najbardziej zniechęca do składania aplikacji do pracy w dużych korporacjach. – 80 proc. osób chciałoby aplikować do pracy wysyłając tradycyjnego maila – mówi Adam Sulich. – Proces rekrutacji jest jednak bardziej pracochłonny i wymagający. I mało kto sobie zdaje sprawę, że pracodawca bada w ten sposób również wytrwałość, zaangażowanie czy systematyczność potencjalnego pracownika.
W poniedziałek grupa wolontariuszy Biura Karier PWr rozpoczęła szkolenia w zakresie promocji. – Zależy nam, aby w tym roku jeszcze bardziej zaangażować studentów oraz pracowników dydaktycznych w organizację gali pracodawców – podkreśla Dariusz Piasecki, Kierownik Biura Karier. 
Biuro Karier Politechniki Wrocławskiej przygotowuje również kolejną edycję Katalogu pracodawców. Ubiegłoroczna publikacja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony środowiska akademickiego. – Jest to katalog firm, w których studenci mogą odbywać staże, praktyki, a potem szukać zatrudnienia – mówi Piasecki.
Więcej informacji tutaj.
Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz