Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Prof. Philip Prewett odwiedzi Politechnikę Wrocławską

05.12.2014 | Aktualizacja: 29.12.2014 11:44

Prof. Phil Prewett (fot. Maciej Rudek)

Cztery dni spędzi na Politechnice Wrocławskiej profesor Philip Prewett, pionier prac nad skupioną wiązką jonów. Od poniedziałku zainteresowani będą mogli wysłuchać jego wykładów. Jego wizyta jest organizowana w ramach programu Visiting Professors
Profesor Prewett jest emerytowanym profesorem nanotechnologii w Szkole Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie w Birmingham. W latach 1998 – 2011 kierował tamtejszą Katedrą Mikroinżynierii i Nanotechnologii (z tytułem Lucas Chair). Jest wizytującym profesorem nanotechnologii na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii (University of New South Wales Australia) i byłym wizytującym profesorem fizyki Uniwersytetu Otwartego (The Open University) oraz byłym profesorem wizytującym Katedry Fizyki na King's College w Londynie.


Jest także założycielem grupy Mikroinżynierii i Nanotechnologii w Szkole Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie w Birmingham. Grupę tę prowadził do 2011 r., kiedy przyjął status profesora emerytowanego, aby skoncentrować się na pracy w Oxford Scientific Consultants i Oxford MicroMedical Ltd. Na Uniwersytecie w Birmingham zainicjował międzywydziałowe Forum Nanotechnologii i przyczynił się do rozwoju współpracy akademickiej z Indiami.
Napisał ponad 250 publikacji naukowych, w tym pierwszą na świecie książkę o zogniskowanej wiązce jonów i jej zastosowaniach. Jest wieloletnim członkiem  Międzynarodowego Komitetu konferencji Mikro- i Nanoinżynierii (której w 2003 r. został przewodniczącym). Pracował jako recenzent, konsultant i mentor m.in. w Europejskiej Radzie Badawczej (European Research Council), NATO Nauka dla Pokoju (NATO Science for Peace) oraz Europejskich Programach Ramowych.
W poniedziałek profesor wygłosi wykład „Scanning electron and ion beam systems: a historical perspective” (godz. 15-17, budynek C-2 przy ul. Janiszewskiego 11-17, sala 310). Dzień później w tym samym miejscu i o tej samej porze będziemy mogli wysłuchać prelekcji „Introduction to modern scanning electron and ion beam systems”. Z kolei w środę w godz. 15–17 profesor opowie o „Scanning electron and ion beam microscopy” (budynek C-2, sala 304).
Na czwartek zaplanowano dwa spotkania z naukowcem. Najpierw wykład „Focused ion beam in micro and nanotechnology” (godz. 14-16, budynek C-2, sala 304), a potem seminarium otwarte grupy FNP TEAM FoMaMet (godz. 16-19, budynek C-2, sala 304).

Wizyta profesora jest organizowana w ramach programu Visiting Professors, finansowanego z funduszu Scientiae Wratislavienses Urzędu Miejskiego Wrocławia.
l