Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Chemicy z całej Polski spotkają się w Świeradowie-Zdroju

14.10.2014 | Aktualizacja: 20.10.2014 17:07

(fot. Fotolia)
Kilkudziesięciu chemików weźmie udział w VII edycji sympozjum „Postępy w syntezie związków nieracemicznych”
Umiejętność otrzymywania przez naukowców związków chemicznych w postaci nieracemicznej, czyli takiej, która zawiera więcej cząsteczek jednego typu, odgrywa istotną rolę m.in. w przemyśle farmaceutycznym. Przykładem może być talidomid, lek, który powstał w latach 50. ubiegłego wieku.
– Talidomid, stosowany przez kobiety w ciąży jako środek uspokajający, powodował uszkodzenie lub deformację płodu. Działo się tak, bo lek podawany był w postaci mieszaniny dwóch form, stanowiących swoje lustrzane odbicia, z których jedna miała właściwości terapeutyczne, a druga szkodliwe – wyjaśnia dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

W programie tegorocznego sympozjum znajdzie się pięć wykładów wybitnych gości: profesor Wandy Midury (Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk w Łodzi), profesor Doroty Gryko (Instytut Chemii Organicznej PAN w Warszawie), profesora Janusza Jurczaka (Instytut Chemii Organicznej PAN w Warszawie/Uniwersytet Warszawski), profesora Marka Zaidlewicza (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz profesora Tomasza Janeckiego (Politechnika Łódzka).
Przewidziano także około 40 krótszych prelekcji – najlepsze z nich, autorstwa młodszych uczestników (doktorantów), zostaną nagrodzone.
Seminaria dotyczące związków nieracemicznych organizują – co drugi rok – Zakład Chemii Organicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej i Sekcja Chemii Organicznej Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 16 w środę 15 października w Świeradowie-Zdroju i potrwa do soboty. Chemicy będą obradowali w hotelu Interferie Aqua Park Sport.
Andrzej Charytoniuk