Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Profesor Kenell J. Touryan o czystej energii

24.04.2013 | Aktualizacja: 07.05.2013 14:37

Profesor Kenell J. Touryan mówił o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (fot. Krzysztof Mazur)

Wykład prof. Kenella J. Touryana z Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej USA w Colorado (National Renewable Energy Laboratory) przyciągnął wielu studentów i wykładowców z Wydziału Inżynierii Środowiska.
W wystąpieniu pt. Renewable Energy: Will it compete with fossil fuels, or will it be complementary? profesor pokazał liczne analizy danych statystycznych dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii w ciągu ostatnich 20 lat. Wynikało z nich, że dziś na świecie energia z odnawialnych źródeł stanowi zaledwie 8,2 proc. produkowanej energii, przy tej z tradycyjnych paliw – 80,6 proc. i nuklearnej – 2,7 proc. Wśród krajów europejskich prymusem w produkcji czystej energii są kraje skandynawskie (Szwecja 60 proc.), Polska plasuje się dość nisko w tej klasyfikacji, przy 15 proc. produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dobrą wiadomością dla tej dziedziny są spadające ceny pozyskiwania tej energii, przede wszystkim jest to zauważalne dla energii wiatrowej i słonecznej. Ponadto rozwijają się trendy sprzyjające jej rozwojowi, np. wzrost troski o czystość środowiska, poprawa dostępności nowych technologii, wzrost światowego zapotrzebowania na energię i jednocześnie ryzyka i niepewności energetycznej. Za bardzo korzystne zjawisko prof. Touryan uznał rosnące zainteresowanie biznesu tą branżą (w 2003 r. rynek ten w USA był szacowany na 40 mld dolarów, a po 10 latach już na 260 mld). Zwracał uwagę, jak istotne jest obliczenie opłacalności inwestycji w nowe technologie pozyskiwania energii odnawialnej, a to w dużym stopniu zależy od położenia geograficznego i warunków naturalnych (w Polsce np. odpowiednie dla elektrowni wiatrowych są tylko tereny górskie i nadmorskie).
Amerykański naukowiec przedstawił też obiecujące jego zdaniem źródła pozyskiwania czystej energii – systemy mieszane, np. Microgrid System Architecture, będący kombinacją energii wiatrowej, fotowoltaicznej z hybrydowym silnikiem dieslowskim, ale także: biorafinerie przyszłości, geotermię i energię ze spalania wodoru. Podkreślił, że ta ostatnia wymaga od naukowców jeszcze wiele pracy, gdyż wciąż nie ma dobrych technologii pozyskiwania wodoru, sposobów jego transportowania i magazynowania. Niemniej uzyskanie paliwa wodorowego jest dla ludzkości dużą nadzieją na przyszłość.
km