O projekcie FREDE, łaziku marsjańskim ScorpioN i swoich planach na przyszłość rozmawiali we wtorek z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem przedstawiciele koła naukowego Wroclaw Space and Aviation Group (WSAG) działającego na Politechnice Wrocławskiej.
Studenci postanowili zainteresować władze miasta swoimi projektami naukowymi. Są zaangażowani w dwa przedsięwzięcia. Flagowym projektem koła jest eksperyment FREDE (z angielskiego – FReon Decay Experiment), w ramach którego studenci przygotowują aparaturę do pomiaru zjawisk związanych z rozpadem freonów w górnych warstwach atmosfery.
– Na początku października nasza aparatura, wspólnie trzema innymi projektami przygotowanymi na europejskich uczelniach, zostanie wyniesiona w stratosferę za pomocą balonu – opowiadał podczas spotkania lider projektu Jędrzej Górski, doktorant na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. - Chcemy zbadać zjawisko rozpadu związków CFC (chloro-fluoro-węglowodory), popularnie zwanych freonami. Sprawdzimy, jak zmienia się stężenie freonu, a jednocześnie w jaki sposób zwiększa się liczba wolnych rodników chloru. Pozwoli nam to zweryfikować teorię na temat poziom szkodliwości freonu.
Więcej o projekcie tutaj.
Koło naukowe WSAG wspiera także projekt Scorpio realizowany przez studentów z Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road.
– Od pięciu lat konstruujemy i udoskonalamy modele wielofunkcyjne łazików marsjańskich – tłumaczyła Julia Marek z Off-Road, studentka trzeciego roku optyki. - W tym roku na prestiżowych międzynarodowych zawodach w USA nasz łazik ScorpioN zajął trzecie miejsce.
Więcej o zawodach tutaj.
Studenci przekonywali, że ich projekty mogą być doskonałą wizytówką zarówno dla miasta, jak i całego Dolnego Śląska. – Wrocław często jest nazywany miastem studenckim. Pokażmy więc studentów odnoszących sukcesy nie tylko w Polsce, ale także i na arenie międzynarodowej – zachęcała Ewa Just, studentka studiów drugiego stopnia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.
mc
|