Studenci Politechniki Wrocławskiej mają za sobą kolejny świetny start w Formule Student. W weekend na torze Silverstone zajęli dziewiąte miejsce, rywalizując z ponad 90 zespołami z całego świata. Ich koledzy z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych z Barcelony wracają z trzecim miejscem na Smart Moto Challenge
Zawody w Wielkiej Brytanii były drugim tegorocznym startem politechnicznego zespołu. Najpierw w maju studenci rywalizowali na torze w Michigan, gdzie zajęli dziewiąte miejsce. Teraz udało im się ten wynik powtórzyć. Zdobyli w sumie 657,3 punktów (zwycięski zespół z Delft Univeristy of Technology miał 909,3 punktów).
Najlepiej spisali się w konkurencji acceleration, czyli teście przyspieszenia na odcinku 75 m. Ich bolid RT-05 osiągnął 100 km na godz. po upływie 3,87 s i dzięki temu zajął trzecie miejsce.
W konkurencjach statycznych studenci PWr plasowali się na 15. miejscu (prezentacja biznesowa), 24. (prezentacja rozwiązań projektowych) i 26. miejscu (prezentacja o kosztach budowy bolidu).
Zespół PWr Racing Team jest jednym z najmłodszych startujących w Formule Student. Jego bardziej doświadczeni rywale z państw zachodniej Europy i USA często współpracują z międzynarodowymi koncernami motoryzacyjnymi. Dlatego miejsca w pierwszej dziesiątce teamu, który dopiero się uczy, są tak znaczące.
Studenci nie kończą jeszcze sezonu. Za dwa tygodnie jadą do Niemiec, w sierpniu na Węgry, a później jeszcze do Czech. Od sierpnia będą już startować nowym bolidem RT-06. Węgierskie zawody będą także pierwszym sprawdzianem dla nowych członków zespołu, którzy wraz z początkiem roku akademickiego przejmą kierowanie zespołem od starszych kolegów kończących studia.
Weekendowe zawody mają za sobą także studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych. Na Smart Moto Challenge w Barcelonie pojechali ze swoim LEM-em Napoli, czyli Lekkim Motocyklem Elektrycznym. To ekologiczny pojazd z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak wyznaczanie najkrótszej trasy między kilkoma lokalizacjami wprowadzonymi do komputera pokładowego. Z Hiszpanii wracają z trzecim miejscem.
Pierwsze dwa zajęły zespoły z Moscow State Univeristy of Mechanical Engineering. Studenci z Politechniki Wrocławskiej byli najlepsi w konkurencjach statycznych, czyli podczas prezentacji biznesplanu i szczegółów projektowych motocykla. – Zostaliśmy także nagrodzeni za rozwiązania zastosowane w akumulatorze naszego LEM-a oraz za hamulce – opowiada Wojciech Pawlak, wiceprezes koła.
lucy
|