Studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy zgłębiają wiedzę na temat energetyki jądrowej, właśnie wrócili z wycieczki naukowo-dydaktycznej do elektrowni jądrowych Mochovce i Bohunice oraz składowiska odpadów radioaktywnych RU AO Mochovce na Słowacji. O tym, co zobaczyli, opowiedzą na wtorkowej prelekcji
Wycieczkę zorganizowano w ramach współpracy Politechniki Wrocławskiej z Polską Grupą Energetyczną PGE EJ1. Dzięki takim inicjatywom młodzież akademicka może pogłębiać wiedzę o energetyce jądrowej, co jest o tyle istotne, że nasz kraj planuje związane z nią inwestycje.
Wrażeniami z wyprawy studenci chcą się podzielić podczas spotkania szkoleniowo- informacyjnego. Opowiedzą na nim m.in. o tym, jak odbierane są elektrownie jądrowe u naszych południowych sąsiadów oraz w jaki sposób składowane i utylizowane są na Słowacji odpady radioaktywne.
Spotkanie – adresowane do wszystkich zainteresowanych tematyką studentów i pracowników Politechniki Wrocławskiej – rozpocznie się we wtorek o godz. 13.15 (sala nr 263, budynek A-4, "Stara Kotłownia").
- Słowackie elektrownie jądrowe mają reaktory wodne ciśnieniowe WWER-440. Cztery tego typu reaktory planowano wybudować w Polsce, w Elektrowni Żarnowiec, która miała być pierwszym krokiem w realizacji programu polskiej energetyki jądrowej - tłumaczy dr Wojciech Zacharczuk. - Wycieczka obejmowała obie elektrownie. Zwiedziliśmy m.in. centrum informacyjne, budynek reaktora, halę maszyn, nastawnię oraz składowisko odpadów nisko- i średnio-aktywnych. Z Elektrowniami Jądrowymi Mochovce i Bohunice współpracujemy od wielu lat. Współpracę zapoczątkował jeszcze prof. Mieczysław Lech – dodaje Zacharczuk.
Politechnika Wrocławska, a dokładniej Wydział Mechaniczno-Energetyczny, za dwa lata wypuści pierwszych specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej. Wszystko to dzięki nowej specjalności „Energetyka jądrowa”, na której studia drugiego stopnia kontynuuje obecnie dziesięciu studentów.
Patronem merytorycznym wtorkowego spotkania jest Polska Grupa Energetyczna PGE EJ1. Dodatkowych informacji udziela dr Wojciech Zacharczuk (e-mail: wojciech.zacharczuk@pwr.edu.pl)
kg
|