Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Projekt FREDE po kolejnym etapie weryfikacji swojego eksperymentu

27.05.2015 | Aktualizacja: 02.06.2015 16:19

Balon BEXUS tuż przed startem – Kiruna (fot. materiały członków projektu FREDE)
Studenci Politechniki Wrocławskiej działający w zespole FREDE wrócili z siedziby Europejskiej Agencji Kosmicznej w Noordwijk. Bez problemu przeszli przez kolejny etap weryfikacji swojego projektu nazywany Critical Design Review

Członkowie Międzywydziałowego Koła Naukowego WSAG Politechniki Wrocławskiej biorą udział w programie REXUS/BEXUS. Organizuje go Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy ze Szwedzką Krajową Radą ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencją Kosmiczną  (DLR).


W ramach tego programu jesienią z kosmodromu na kole podbiegunowym w okolicach Kiruny w Szwecji wystartuje balon BEXUS z eksperymentami studentów z czterech europejskich uniwersytetów. Będzie tam również spektroskop studentów Politechniki Wrocławskiej. Dzięki niemu zrealizują swój eksperyment FREDE - zbadają proces rozpadu freonu w stratosferze, a dokładniej jego szybkość nazywaną kinetyką reakcji fotochemicznej.

Przed startem koło naukowe przechodzi przez kilka etapów weryfikacji jego postępów w pracach nad eksperymentem. Tym razem ze specjalistami z Europejskiej Agencji Kosmicznej studenci spotkali się, by zadać im pytania, ale także by sami zostali odpytani.

Najpierw czekała ich sesja pytań do ekspertów. Zespół chciał przede wszystkim uzyskać informacje na temat zbiorników ciśnieniowych, doborze elektroniki spełniającej potrzeby projektu FREDE, a także dozwolonego poziomu ciśnienia azotu w zbiorniku, który jest częścią eksperymentu.  Studenci pytali także o pozwolenie na wzięcie jeszcze jednego (trzeciego) zestawu baterii, a także możliwości filmowania startu balonu w finałowej części programu. Zwrócili się również o pomoc w ustaleniu dozwolonych wartości CFC w badaniach naukowych, jakie można przeprowadzać w przestrzeni powietrznej należącej do  Szwecji.

Najważniejszym momentem wyjazdu było jednak Critical Design Review, czyli zaprezentowanie ekspertom ESA postępów w pracach  nad eksperymentem w ciągu trzech miesięcy, jakie minęły od ostatniego spotkania zespołu z agencją.

Po prezentacji komisja ekspercka pytała studentów m.in. o mechanikę, konstrukcję masztu, aspekt niezawodności projektu, a także zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno jemu samemu w czasie trwania lotu, jak i innym eksperymentom lecącym w tej samej gondoli. Komisja zwróciła też uwagę na mocowanie worków z gazami niezbędnymi do przeprowadzenia eksperymentu, montaż elektroniki we wnętrzu konstrukcji projektu, a także trafność doboru pomp i ryzyko związane z ich eksploatacją.

W czasie Critical Design Review weryfikacji  została  poddana nie tylko kwestia naukowa projektu, ale także jego promocja i status wsparcia finansowego.

To nie koniec weryfikacji pracy studentów przez organizatorów programu REXUS/BEXUS. W czerwcu ich przedstawiciele odwiedzą koło naukowe we Wrocławiu, a następnie powtórzą tę wizytę w sierpniu.

l