Studenci Politechniki Wrocławskiej z koła naukowego WSAG pojechali do bazy Europejskiej Agencji Kosmicznej w holenderskim Noordwijk. Przed nimi Critical Design Review, w czasie którego opowiedzą o postępach swoich prac nad eksperymentem FREDE. Jesienią ich aparatura zostanie umieszczona w balonie, który uniesie się na wysokość prawie 30 km
Critical Design Review to kolejny etap programu REXUS/BEXUS. Organizuje go Europejską Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy ze Szwedzką Krajową Radą ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR).
W ramach tego programu jesienią z kosmodromu na kole podbiegunowym w okolicach Kiruny w Szwecji wystartuje balon BEXUS z eksperymentami studentów z czterech europejskich uniwersytetów. Będzie tam również spektroskop członków Międzywydziałowego Koła Naukowego WSAG Politechniki Wrocławskiej. Dzięki niemu zrealizują swój eksperyment FREDE - zbadają proces rozpadu freonu w stratosferze, a dokładniej jego szybkość nazywaną kinetyką reakcji fotochemicznej.
Zanim jednak balon uniesie się w powietrze, studentów czekają etapy weryfikujące postępy ich prac nad eksperymentem. W środę w czasie Critical Design Review dotychczasowe działania studentów zostaną ocenione przez przedstawicieli komisji ESA. - Jej sugestie posłużą nam jako wskazówki dotyczące tego, jakie elementy tworzące eksperyment wymagają jeszcze udoskonalenia, oraz które nie potrzebują już dalszych zmian ani poprawy – tłumaczy Jędrzej Górski z projektu FREDE.
Więcej szczegółów na temat projektu tutaj.
lucy
|