Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Debata, teatr kabuki, konkursy i quizy. Rozpoczęły się juwenalia językowe

04.05.2015 | Aktualizacja: 08.05.2015 10:56

Juwenaliowe warsztaty w Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur)

Aż osiem warsztatów przygotowali lektorzy ze Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej na pierwszy dzień językowych juwenaliów. W ich trakcie można było poznać kulturę różnych krajów świata. Program na następne juwenaliowe dni w SJO jest też atrakcyjny

Derrek Carriveau po angielsku opowiadał o stereotypach, które panują w USA. Przytoczył kilka z nich, dotyczących Polaków. Mówił, że wielu Amerykanów uważa nas za kłótliwych – wynika to z tego, że nasz język ma dużo dźwięków „ostrych” dla amerykańskiego ucha. Dlatego Amerykanie nawet zwykłą rozmowę po polsku skłonni są uznać za kłótnię. Z drugiej strony jednak cenią oni polskie jedzenie. – Ja sam bardzo lubię pierogi, barszcz ukraiński czy tatara – przyznał. – Moja prababcia była Polką, więc nauczyła moją babcię i mamę przyrządzać te potrawy.

Na warsztatach z języka niemieckiego studenci dowiedzieli się o współpracy Studium Języków Obcych PWr z uczelnią techniczną z Hanoweru. Obejrzeli też film zrealizowany przez wrocławskich studentów w czasie ubiegłorocznego wyjazdu na partnerską uczelnię. Anna Kania, germanistka prowadząca warsztaty, pokazała im, jak często autorzy tekstów słowa z języka ojczystego zastępują ich angielskimi odpowiednikami. W dość krótkim tekście niemieckim znalazło się ich tyle, że każdy uczestnik zajęć mógł zastąpić przynajmniej jedno słowo angielskie jego niemieckim tłumaczeniem.


Doc. dr Helena Kajetanowicz zwracała uwagę na to, że nasze zachowanie i strój mogą zostać ocenione w bardzo różny sposób, zależnie od kultury kraju, w którym jesteśmy. – To jest ważne także wtedy, gdy staramy się o pracę w międzynarodowej firmie – podkreślała. – Musimy wiedzieć, czy naszym potencjalnym szefem jest np. Niemiec, czy Czech, bo każdy z nich trochę inaczej oceni nasz wygląd. Radziła też, by zwłaszcza w kontaktach z Niemcami zwracać uwagę na punktualność, bo jest to cecha bardzo ceniona przez ten naród.
Można też było poznać japoński teatr kabuki (mówił o nim Toyotaka Ota, lektor języka japońskiego) czy uroki życia we Włoszech (opowiadała Justyna Mroczka) i Francji (Justyna Mroczka i Mariusz Stanisz). Aleksandra Cach i Martyna Sońta doradzały, co warto zwiedzić w Hiszpanii. Natomiast Elena Kotlarczyk i Natalia Lesiak zaprosiły studentów na zwiedzanie Rosji.
Na wtorek zaplanowano debatę w języku angielskim na temat „Znajomość języków obcych w dzisiejszym świecie to konieczność oraz szansa na lepsze i ciekawsze życie”. Rozpocznie się ona o godz. 17 w Strefie Kultury Studenckiej. Może w niej wziąć udział najwyżej 12 osób – po jednej z każdego wydziałów Politechniki Wrocławskiej. Każda wygłosi trzyminutowe przemówienie, a potem będzie odpowiadać na pytania jury i publiczności. Trójka zwycięzców otrzyma nagrody pieniężne. Będzie też nagroda specjalna dla najbardziej charyzmatycznego mówcy.
Przed debatą oraz w czasie obrad jurorów planowany jest program artystyczny, w którym będą uczestniczyć studenci obcokrajowcy, klub taneczny PWr oraz zespół muzyczny.
Przez cały tydzień zajęcia we wszystkich grupach studenckich w SJO będą miały charakter juwenaliowy. Wykładowcy przygotowali niemal 60 atrakcji dla studentów – konkursów i quizów z nagrodami, pokazów i prezentacji.
ml