Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Technikalia po raz pierwszy w programie juwenaliów

09.05.2016 | Aktualizacja: 10.05.2016 12:04

Misja LEO-3 w ramach Global Space Balloon Challenge 2016 (fot. materiały prywatne)

Lot balonu, pokaz sprzętu stomatologicznego i drukowanie 3D – to tylko część warsztatów i prezentacji, jakie szykują studenci dla swoich kolegów w ramach Technikaliów. Przez cały dzień będą pokazywać, czym zajmują się na co dzień w swoich organizacjach, i zachęcać innych do zainteresowania się tą tematyką
Technikalia to tegoroczna juwenaliowa nowość. Wymyślili je studenci zaangażowani w działalność kół naukowych. Postanowili, że w czasie studenckiego święta pokażą młodszym kolegom, czym zajmują się na co dzień i umożliwią im spróbowanie własnych sił w zadaniach praktycznych. Technikalia są więc pokazami i warsztatami m.in. druku 3D, programowania sterowników PLC i technologii interaktywnych.


Imprezę rozpocznie wykład na temat mikroskopii elektronowej, wygłoszony przez prof. Włodzimierza Dudzińskiego z Wydziału Mechanicznego, a po prelekcji zaczną się warsztaty, w których weźmie udział kilkuset studentów. Będą mieli okazję dowiedzieć się, jak przeprowadzać eksperymenty balonowe, o czym opowie Jędrzej Górski, doktorant z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Jędrzej był liderem projektu FREDE. Jesienią ubiegłego roku kierowana przez niego grupa przeprowadziła badania rozpadu ozonu w ziemskiej stratosferze. Górski jest także członkiem grupy JADE-1, która w ubiegłym roku zwyciężyła w konkursie Global Space Balloon Challenge, a na początku maja tego roku przeprowadziła misję LEO-3, która jest kontynuacją tego projektu.
- Na warsztatach opowiem o podstawach misji balonowych, czyli o tym, co jest potrzebne, by zorganizować taką misję, jak to się robi, z jakimi ograniczeniami trzeba się liczyć i oczywiście, co można badać korzystając z balonu – tłumaczy Jędrzej Górski. – Popołudniu natomiast przy pomocy uczestników warsztatów przeprowadzimy „misję fotograficzną”. Wypuścimy w niebo balon, na którym zainstalujemy dwie kamery. Wystartujemy prawdopodobnie po godz. 18, z dachu SKS-u lub z Alei Profesorów. Wszystko będzie zależało od pogody.
Z kolei członkowie Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii pokażą aparaturę do sedacji. – Czyli lekkiego stanu uśpienia i relaksacji, który osiąga się za pomocą gazów, najczęściej tlenku azotu. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie zabiegów stomatologicznych bezboleśnie i bezstresowo – tłumaczy Gabriela Szul z Uniwersytetu Medycznego. – Na warsztatach będzie można obejrzeć aparaturę i zobaczyć na materiale wideo, jak działa.
Informacje na temat Technikaliów także tutaj.
lucy