Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Wybrano najlepszy architektoniczny dyplom inżynierski

29.04.2015 | Aktualizacja: 08.05.2015 10:54

Zwycięski projekt schronu dla kajakarzy autorstwa Karoliny Bloch (fot. Krzysztof Ławicki)

Konkurs "Inżynierski Dyplom Roku 2015", organizowany przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich i Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, został rozstrzygnięty. Pierwszą nagrodę otrzymała Karolina Bloch za projekt schronu dla kajakarzy
28 kwietnia wieczorem sala siedziby Dolnośląskiej Izby Architektów wypełniła się studentami. – To pierwszy krok, w którym młodzi architekci spotykają się w tym, co jest solą tego zawodu – w konkurencji i ocenie – mówił dr Maciej Hawrylak, prezes wrocławskiego oddziału SARP. – Dzięki konkursom też się uczymy: patrzymy, jak robią to inni i każdy przegrany konkurs jest nauką. Wiem to z własnego przykładu – większość konkursów przegrałem, więc więcej się nauczyłem.
Pierwszy etap został rozstrzygnięty już wcześniej - do nagrody nominowano osiem prac dyplomowych, które w dniu rozstrzygnięcia konkursu zostały zaprezentowane przez ich autorów w czasie krótkich, 5-minutowych wystąpień. 


- Będziemy przede wszystkim zwracać uwagę na innowacyjność projektu i rozwiązania funkcjonalne - powiedział przed konkursem dr arch. Bogusław Wowrzeczka, prodziekan Wydziału Architektury PWr. – Bardzo istotna jest dla nas także prezentacja projektu, czyli jego strona wizualna.
Jury obradowało w składzie: Marta Górniak – KSK (Kolegium Sędziów Konkursowych) SARP O/Wrocław, Anna Kościuk – Dolnośląska Izba Architektów, Paweł Osmak - KSK SARP O/Wrocław, Sylwia Sikora - SARP/O Wrocław oraz Bogusław Wowrzeczka - WA PWr.
Ostatecznie I nagrodę przyznało projektowi Karoliny Bloch pt. "Schron turystyczny w Dolinie Rospudy", którego promotorem była dr Anna Bać. Projektowany obiekt autorka zaplanowała nad mostem w Puszczy Augustowskiej, z dala od cywilizacji. Miałby on być schronem dla kajakarzy w razie bardzo złych warunków atmosferycznych. Wykonany z drewna, niezależny od mediów zewnętrznych, wykorzystuje nowoczesne rozwiązania ekologiczne (energia słoneczna z paneli fotowoltaicznych, woda z deszczówki, oczyszczalnia ścieków) i w minimalny sposób ingeruje w naturalne środowisko Doliny Rospudy.

dyplom roku15_2Karolina Bloch.jpg
Na rysunku: projekt Karoliny Bloch

Dwa wyróżnienia otrzymali: Monika Pietrosian za projekt: "Muzeum czasu jako projekt zagospodarowania przestrzeni z elementem kubaturowym", którego promotorem był dr Roman Rutkowski oraz Michał Bala za projekt "Domu Tymczasowego dla ofiar bezdomności i patologii", wykonanego pod kierunkiem dr Anny Bać.

Pozostałe projekty nominowane do nagrody to:

  • "Centrum warsztatowo-edukacyjne w Gorzowie Wielkopolskim", autor: Bogna Kawa, promotor: dr Ada Kwiatkowska,
  • "Dom z owczarnią", autor: Patryk Kusz, promotor: dr Tomasz Głowacki,
  • "Projekt przystani wodnej z bazą usługowo-noclegową nad Jeziorem Czorsztyńskim", autor: Weronika Sojka, promotor: dr Ada Kwiatkowska,
  • "Ulotność schronienia. Dwa konteksty domu typowego", autor: Rafał Śliwa, promotor: dr Roman Rutkowski,
  • "Pływalnia miejska na Wyspie Pomorskiej", autor: Paweł Tatara, promotor: dr Tomasz Głowacki.

km