Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

O Wyspie Słodowej w Akademickim Radiu Luz. Debaty przez cały tydzień

13.04.2015 | Aktualizacja: 17.04.2015 11:39

Radio Luz postanowiło włączyć się w dyskusje o przyszłości Wyspy Słodowej. Przez cały tydzień na antenie radia będzie można wysłuchać osób zaangażowanych w konsultacje na temat wyspy, władz miasta, ale i samych studentów, dla których to ważne miejsce w mieście

- Naszym hasłem jest „włącz się”. W ten sposób zachęcamy naszych słuchaczy, by byli aktywni, interesowali się sprawami swojej najbliższej okolicy i swojego miasta i zmieniali je. Dlatego nie mogło nas zabraknąć w dyskusji o przyszłości Wyspy Słodowej – podkreśla Monika Maziak, redaktor naczelna Akademickiego Radia Luz Politechniki Wrocławskiej. – Oddajemy naszą antenę osobom, które chcą zabrać głos w sprawie wyspy – przedstawicielom miasta, aktywistom, studentom i słuchaczom. 


Od poniedziałku do czwartku w popołudniowej audycji – od godz. 15 do 17 – w radiu Politechniki Wrocławskiej będą gościć osoby zaangażowane w konsultacje na temat Słodowej. W poniedziałek będzie to Bartłomiej Świerczewski prowadzący konsultacje z ramienia miasta, we wtorek Łukasz Ptaszek ze Strefy Kultury Studenckiej PWr, przez lata organizator Juwenaliów naszej uczelni, w środę Radek Lesisz z inicjatywy Słodowa 7, a w czwartek Jerzy Łątka, doktorant z Wydziału Architektury PWr, który koordynuje projekt przygotowywany przez studentów i doktorantów naszej uczelni związany z Wyspą Słodową.

Przypomnijmy, że rozmowy na temat tego, jakim miejscem powinna stać się Wyspa Słodowa, toczą się we Wrocławiu od lat. Przybrały na sile, gdy wrocławski magistrat wprowadził na wyspę więcej patroli strażników miejskich, zaczął zamykać ją na noc i organizować tam familijne imprezy w weekendy. Miasto argumentowało wówczas, że dzięki temu będzie tam czyściej i bezpieczniej. Wrocławianie protestowali, że w ten sposób zabija się klimat Wyspy Słodowej. Ostatnim impulsem do debat stały się plany miasta, by sprzedać kamienicę pod adresem Słodowa 7 z przeznaczeniem na ekskluzywne apartamenty. Zdaniem aktywistów miejskich takie rozwiązanie jest krokiem w kierunku stworzenia tam zamkniętej enklawy. Oni tymczasem postulują, by wyspa była „otwartą przestrzenią dla wolności i kultury”.

Rozmowy na temat Słodowej będą prowadzone na antenie Radia Luz na żywo. Redakcja zachęca: - Codziennie czekamy na Wasze wiadomości i telefony. Jeszcze przed samą dyskusją, możecie przesyłać swoje pytania na adres: promo@radioluz.pwr.edu.pl. Pytania możecie także zadać w czasie dyskusji mailowo lub telefonicznie 71 320 44 55.

Podsumowaniem tygodnia z Wyspą Słodową będzie dyskusja w Strefie Kultury Studenckiej, która zacznie się o godz. 15. Będzie jej można wysłuchać na miejscu (wstęp wolny) lub na antenie politechnicznego radia na 91,6 FM lub na stronie internetowej radia.

lucy