Klub Speleologiczny Politechniki Wrocławskiej zaprasza na prelekcję dr. Kazimierza Buchmana, który opowie o tym, jak rozwijały się techniki wspinaczkowe i jaskiniowe. Prelekcja 10 grudnia Dr Kazimierz Buchman to grotołaz, podróżnik, szkoleniowiec i starszy instruktor taternictwa jaskiniowego. Jest członkiem honorowym Sekcji Grotołazów Wrocław i Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego. W 1993 r. we wrocławskim Technikum Kolejowym założył Klub Traperów, który przenosząc się na Politechnikę Wrocławską został przekształcony w uczelnianą Sekcję Wspinaczki Linowej.
Dr Buchman był projektantem i prowadził nadzór nad budową pierwszej wrocławskiej ścianki wspinaczkowej w 1994 r. Jest też autorem znanego i wykorzystywanego podczas kursów skryptu „Wspinaczka linowa – Alpinizm przemysłowy”.
Yt Brał udział w wielu wyprawach na całym świecie, m.in. C. Venacocha, gdzie uczestniczył w odkryciu siedmiu jaskiń na wysokości 4200-4700 m n.p.m., w tym Cueva de Wrocław na wys. 4530 m n.p.m. czy Xilitla (udział w odkryciu 78 małych jaskiń). 10 grudnia spotka się ze słuchaczami w Geocentrum Politechniki Wrocławskiej, by opowiedzieć o historii taternictwa jaskiniowego. Wprowadzeniem do jego opowieści będzie pokaz filmu „Mochutni”, zrealizowanego w jednej z tatrzańskich jaskiń. Spotkanie zacznie się o godz. 19 w sali A-4. Wstęp wolny. lucy
|