W poniedziałek Akademickie Radio Luz Politechniki Wrocławskiej zmienia swoją ramówkę. - Jesień upłynie u nas pod hasłem: „Włącz się!”. Będziemy przekonywać i zachęcać, że warto mieć wpływ na otoczenie, a nie tylko je obserwować – mówi Monika Maziak, redaktor naczelna LuzuNa antenie Radia Luz każdego tygodnia można posłuchać około 40 programów autorskich, przygotowywanych przez dziennikarzy i współpracowników redakcji. Ich pasma zaczynają się codziennie o godz. 17 i potem od 20 do 24 oraz od rana do wieczora w weekendy.
Każdy chętny może co pół roku zgłosić się z pomysłem na audycję i jeśli przekona redakcję, że ma wiele do opowiedzenia i przekazania, po przeszkoleniu i radach od doświadczonych radiowców jest wpuszczany na antenę.
Od poniedziałku w Luzie będziemy mogli posłuchać kilku takich nowych programów, a część zmieni swoją formułę.
- W nowej ramówce wzmacniamy publicystykę kulturalną – opowiada
Monika Maziak, redaktor naczelna Radia Luz. - Na naszej antenie pojawi się m.in. audycja „
BMI”, która podpowie słuchaczom, jak „być fit w kulturze”. Będą ją tworzyć aktywiści kulturalni związani z Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. Pokażą ciekawe inicjatywy, doradzą, co warto zobaczyć i gdzie się wybrać. Będziemy mieć także program o powojennej architekturze Wrocławia. Jego autorka co tydzień będzie nas zabierała na radiowy spacer po mieście. Polecamy także „
Kocioł Bałkański”, audycję, którą poprowadzi student świeżo po powrocie z Erasmusa w Chorwacji. Ale to nie będzie program turystyczny. Jego autor opowie o tym, jak wygląda rzeczywistość Bałkanów, czym żyją ludzie, którzy tam mieszkają, będzie też o sporcie i kulturze. Dowiemy się więc o Bałkanach tego, o czym nie przeczytamy w przewodnikach.
Na antenie Luzu zagości także „
Zwierzowiesz”, audycja, którą poprowadzi student weterynarii i pasjonat. W jego programie ma być i poradnikowo, i ciekawostkowo. Będzie to pozycja obowiązkowa dla wszystkich „zwierzolubnych”.
Z niedzielnego pasma na środek tygodnia przenoszą się „
Socjalnięci”, czyli audycja o mediach społecznościowych. O tym, co na Facebooku i w Instagramie piszczy, opowiedzą Paweł Synowiec i Szymon Żurek.
Zmieni się też trochę program „
Wrocławskie Ścieżki”, który zaproponuje słuchaczom retransmisje koncertów wrocławskich zespołów, a także wywiady z ich członkami.
W nowej ramówce znajdziemy też m.in. audycje o antropologii czy feminizmie (poniżej lista nowości).
- W naszych programach będziemy zachęcać słuchaczy do angażowania się na uczelni, w swoim sąsiedztwie, mieście. Pokażemy, że warto mieć wpływ na otoczenie, a nie tylko je obserwować – podkreśla Monika Maziak. - Stąd nasze hasło na jesień: „Włącz się!”. Jesteśmy radiem dla ludzi, którzy interesują się tym, co dzieje się wokół nich, ale chcemy też pójść krok dalej i mówimy: wpływajcie na rzeczywistość. Dlatego będziemy pokazywać tych, którzy już działają, bo chcą coś zmienić. Nie nastawiamy się na spektakularne akcje, ale właśnie pokazywanie pracy u podstaw, nawet niewielkich działań w skali miasta, ale takich, które wiele znaczą dla jakiejś jego części.
Nowości w Akademickim Radiu Luz Politechniki Wrocławskiej:•
Future Beats – poniedziałek godz. 23, Kamil Matyja o brzmieniach przyszłości,
•
Zwierzowiesz – sobota godz. 13, Kacper Kowalczyk o szeroko pojętym domowym zoo, jak zadbać o zwierzaka? porady, goście, weterynarze, psi fryzjerzy,
•
Are You Watching Closely? – sobota godz. 15, audycja poświęcona filmom, twórcy z bloga
areyouwatchingclosely.pl poszerzają swoją działalność o antenę radia Luz,
•
Powojenna Architektura Wrocławia – sobota godz. 16, program Anny Krukowskiej,
•
Kocioł Bałkański – niedziela godz. 12, Patryk Osuch o Bałkanach z każdej strony - od krajobrazu przez kulturę po sport,
•
TROK – niedziela godz. 13, TROK, czyli "Tu Rozmawiamy O Kulturze", to audycja antropologiczna Sylwii Śmigiel,
•
BMI – niedziela godz. 16, Magda Skowrońska i Bartek Lis, kuratorzy Muzeum Współczesnego we Wrocławiu pomogą wam "być kulturalnymi fit". Wystawy i wydarzenia kulturalne staną się pretekstem do rozmawiania o codziennych sprawach, prostym językiem,
•
Słowo na F – niedziela godz. 18, Ola Hołyńska z gośćmi i współprowadzącymi będzie tłumaczyć, czym jest feminizm, magiczne słowo na „f”.
•
My Kind of Jazz – niedziela godz. 22, Wojciech Sowa powraca na fale Luzu z audycją o jazzie.
Lucyna Róg