Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Studenci PWr lecą na pustynię

22.05.2013 | Aktualizacja: 01.08.2013 14:04

W ubiegłym roku Scorpio II na zawodach w USA zajął czwarte miejsce (fot. archiwum scorpio.pwr.wroc.pl)

Łazik z Politechniki Wrocławskiej wystartuje w zawodach University Rover Challenge w USA. Czy Scorpio III sprawdzi się w ekstremalnych warunkach, takich jak na Marsie?
Studenci, którzy go zaprojektowali, wierzą, że tak: - W konkursie oceniana jest  wszechstronność  i skuteczność, czyli czas dotarcia do celu, precyzja, ilość znalezionych astronautów. Łazik ma wytrzymać godzinę w ruchu, a nasz wytrzymuje 2 godziny – mówi Łukasz Leśniak z koła naukowego OFF ROAD na PWr.
Scorpio III to trzecia, ulepszona wersja wielofunkcyjnego łazika marsjańskiego, skonstruowanego przez studencki zespół PWr Rover Team. Jest to jeden z trzech projektów z Politechniki Wrocławskiej nagrodzonych w tym roku przez MNiSW w programie Generacja Przyszłości. Program skierowany jest do studiujących konstruktorów, programistów i innowatorów, którzy będą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach. Studenci mogą otrzymać wsparcie indywidualne - nawet 100 tys. zł lub zespołowe - do 500 tys. zł.  - Nagroda pozwoli nam na opłacenie podróży do Stanów dla czterech osób i transportu łazika - cieszy się Michał Ogórek z Rover Team PWr.
Politechniczni konstruktorzy udoskonalili zeszłoroczny model  - Scorpio II - i teraz liczą na zwycięstwo (w ubiegłym roku zajęli czwarte miejsce). - Pojazd jest przegubowy, ma sześciokołowy napęd, w nowej wersji zmniejszyliśmy masę układu jezdnego i ramy. Zaprojektowaliśmy też nowe koła z metalowej siatki. Teraz łazik jest lżejszy o 5 kg i może być lepiej wyposażony – zdradzają studenci. - W tym roku ma nowy manipulator, bardziej precyzyjny od poprzedniej wersji. Wymieniliśmy też elektronikę. Nowa jest mniej zawodna i może obsługiwać większą liczbę czujników jednocześnie – dodają.
Zadaniem łazików ma być wspieranie działań astronautów podczas ich pobytu na Marsie. Muszą więc być zdolne do wykonywania czynności typowych dla tego rodzaju misji badawczych, czyli przemieszczać się w trudnym terenie na znaczne odległości, przy zdalnej kontroli człowieka. Dlatego też konkurs University Rover Challenge odbywa się w warunkach zbliżonych do marsjańskich. Jest to symulowana baza na pustyni w stanie Utah, gdzie nie tylko krajobraz, ale nawet skład chemiczny podłoża jest podobny do tego na Czerwonej Planecie.
University Rover Challenge to międzynarodowy konkurs, organizowany od sześciu lat przez stowarzyszenie The Mars Society. Zawody mają na celu zainspirowanie studentów do samodzielnego projektowania, budowy oraz eksploatacji łazika marsjańskiego nowej generacji. W tym roku zawody odbędą się na przełomie maja i czerwca, wystartuje aż 15 zespołów z różnych uczelni  świata. - Będą nowe ekipy, m.in. z Indii. W internecie nie pokazują swoich konstrukcji, więc nie wiemy, czego można się po nich spodziewać. Mocne zespoły tradycyjnie wystawiają Amerykanie i Kanadyjczycy. Mamy też silnych przeciwników z Polski, przede wszystkim Politechnikę Białostocką - zwycięzcę zeszłorocznych zawodów - wylicza Łukasz Leśniak z PWr.
Zespół PWr Rover Team składa się 12 studentów zrzeszonych w kole naukowym OFF-ROAD, działającym przy Wydziale Mechanicznym PWr. Opiekunem koła jest profesor Piotr Dudziński. Na zawody do USA pojedzie siedmiu studentów i doktorant mgr inż. Krystian Jankowski. Przebieg przygotowań do konkursu i jego przebieg można śledzić na stronie www.scorpio.pwr.wroc.pl.
Krystyna Malkiewicz, Iwona Szajner
W programie Generacja Przyszłości wyróżniono też dwa inne projekty z Politechniki Wrocławskiej: budowę bezzałogowych samolotów klasy micro i regular oraz udział w międzynarodowym uczelnianym konkursie „SAE Aero Design East” (Akademicki Klub Lotniczy przy Wydziale Mechaniczno-Energetycznym), a także prace nad uniwersalnym projektorem laserowym RGB dużej mocy, który weźmie udział w konkursie firmy Texas Instruments pt. „Analog Design Contest” (zespół studentów z Wydziału Elektroniki).