Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Trzecie miejsce LEMa w Barcelonie [ZDJĘCIA]

11.07.2016 | Aktualizacja: 12.07.2016 09:06

Studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych ze swoim LEMem Bulletem na Smart Moto Challenge 2016 (fot. materiały zespołu)

Studenci Politechniki Wrocławskiej po raz kolejny na podium zawodów pojazdów elektrycznych Smart Moto Challenge. Z Barcelony członkowie Koła Pojazdów i Robotów Mobilnych powrócą z trzecim miejscem w klasyfikacji generalnej

Zawody w Barcelonie zaczęły się w czwartek i trwały do niedzieli. Zespoły musiały przejść przez konkurencje statyczne, takie jak prezentacja biznesplanu i szczegółów technicznych pojazdu, oraz dynamiczne – testy sprawnościowe i na przyspieszenie oraz wyścig długodystansowy. 

Studenci Politechniki Wrocławskiej zakwalifikowali się na Smart Moto Challenge ze swoim LEM-em Bulletem, czyli Lekkim Motocyklem Elektrycznym dostosowanym do potrzeb służb mundurowych (takie były wymagania tegorocznych zawodów).

Pojazd jest lżejszy od poprzednich LEMów – waży 70 kg. Ma silnik o mocy 6 kW, jego maksymalna prędkość to około 120 km/h, a do 100 km/h potrafi się rozpędzić w mniej niż sześć sekund. Ma aluminiową ramę i tarcze osłaniające jego konstrukcję, które policjant – w razie potrzeby – może zdjąć i osłaniać się np. przed gradem kul. Na jednej baterii LEM Bullet jest w stanie przejechać nawet 100 km. Jest też wyposażony w aplikację,  dzięki której dyżurny na posterunku zobaczy, w jakiej części miasta znajduje się motocykl i którędy jedzie. Będzie mógł także wysłać do policjanta informację o zgłoszeniu - np. włamaniu czy innej konieczności podjęcia interwencji. 

W czasie zawodów reprezentanci Politechniki Wrocławskiej musieli poradzić sobie z awarią, ale nie przeszkodziło im to w osiągnięciu dobrego wyniku.  - Niestety w trakcie przygotowań do konkurencji dynamicznych silnik motocykla uległ poważnej usterce, a nasz dalszy udział w zawodach stanął pod znakiem zapytania – opowiada Noemi Napierała, członkini zespołu. – Nasi inżynierowie się jednak nie poddali, zdiagnozowali usterki, zdobyli części zamienne i naprawili silnik ku zaskoczeniu rywali i sędziów. 

Ostatniego dnia zawodów drużyny prezentowały motocykle przed sędziami, skupiając się na ich funkcjonalności oraz opowiadając o przygotowaniach do produkcji i sprzedaży. - Sędziowie byli pod takim wrażeniem LEMa Bulleta, że postanowili osobiście sprawdzić go w akcji – opowiada Noemi. - Przekonali się, że potrafi zaimponować nie tylko wyglądem ale także rozwiązaniami technicznymi oraz że jest wygodny i dobrze się prowadzi. 

Ostatecznie studenci Politechniki Wrocławskiej zajęli drugie miejsce w kategorii biznesplan, drugie miejsce w kategorii dynamicznej oraz trzecie w klasyfikacji generalnej. Zawody wygrał zespół z Moskwy - MAMI. Pierwsze miejsce w kategorii dynamicznej zdobył również zespół MAMI, a w kategorii statycznej drużyna z RUDN University.

Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych od 2013 r. nie opuszcza podium zawodów w Barcelonie. Studenci mogą pochwalić się trzecimi miejscami z 2013 i 2015 r. oraz zwycięstwem w 2014 r.  W ubiegłym roku po raz pierwszy wystartowali także w moskiewskiej edycji tych zawodów, skąd przywieźli szóste miejsce. 

lucy