Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Drugie miejsce zespołu JetStream na zawodach w USA

14.03.2016 | Aktualizacja: 16.03.2016 09:55

Zespół JetStream Akademickiego Klubu Lotniczego PWr w USA (fot. materiały AKL)

Studenci z Politechniki Wrocławskiej wywalczyli drugie miejsce w klasie Advanced na zawodach konstruktorów lotniczych w Stanach Zjednocznych. W SAE Aero Design East wzięło udział 70 drużyn z całego świata

Zawody rozegrano w weekend w Fort Worth w stanie Teksas w USA. Nasi studenci nie tylko zdobyli drugie miejsce w klasie Advanced (większych samolotów), ale także – spośród wszystkich startujących zespołów – wywalczyli najwięcej miejsc na podium w poszczególnych kategoriach dwóch klas, w jakich rywalizowali.


Zawody SAE Aero Design są organizowane od 30 lat. Biorą w nich udział studenckie zespoły z całego świata, których zadaniem jest samodzielne skonstruowanie bezzałogowych samolotów spełniających wyśrubowane normy regulaminowe. Samoloty mają podnieść jak największy ciężar, a jednocześnie same ważyć jak najmniej.

Na tegoroczne zawody politechniczny zespół Jet Stream z Akademickiego Klubu Lotniczego zabrał dwa modele. Pierwszy z nich to „Lower Silesian” i to właśnie z nim studenci wywalczyli srebrny medal w klasie Advanced.

„Lower Silesian” jest w stanie podnieść 12 kg przy swojej wadze 3,4 kg. Ma skrzydła o rozpiętości prawie 3,5 m. Jego zadaniem było nie tylko podniesienie, ale także zrzut ładunków humanitarnych z wysokości 33 m w miejsca wyznaczone przez organizatorów zawodów. Samolot jest wyposażony w systemy pomiaru prędkości lotu i wysokości oraz transmituje do komputera obraz z umieszczonej na nim kamery. Co ciekawe, kamera niezależnie od położenia samolotu zawsze jest skierowana pod tym samym kątem do podłoża.

Oprócz drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej w klasie Advanced ekipa JetStream zdobyła także drugie miejsce podczas prezentacji technicznej oraz trzecie w rywalizacji na celność zrzutu.

Drugi z modeli, który studenci zabrali do USA, to ważący zaledwie 500 g „Spirit of Kościuszko”. Młodzi konstruktorzy wystartowali z nim w klasie Micro, w której udało im się zdobyć drugie miejsce w kategorii „najcięższy podniesiony ładunek” oraz trzecie w prezentacji technicznej. „Spirit of Kościuszko” jest w stanie unieść ponad 1,6 kg. Ma skrzydła o rozpiętości 1,6 m i po złożeniu mieści się w niewielkiej tubie (o średnicy 152 mm). Podczas zmagań w klasie micro studenci musieli też w półtorej minuty złożyć go i przygotować do lotu.

Zespół JetStream startuje w zawodach SAE Aero Design od ośmiu lat, wspierany przez uczelnię i sponsorów. Od trzech odnosi znaczne sukcesy -  z każdej z edycji studenci wracali z miejscami w pierwszej piątce, a w 2014 r. zwyciężyli w kategorii Micro. Dzięki tegorocznym osiągnięciom klub ma już w sumie w swoim dorobku trzynaście medali.
Nad samolotami pracował 15-osobowy zespół w składzie - Kacper Budnik, Jan Byrtek, Piotr Chmielewski, Tomasz Tworek, Marek Marczewski, Dominik Kędzierski, Mateusz Pruba, Rafał Kowalczyk, Piotr Majdański, Sebastian Jamroziński, Damian Bajer, Mateusz Krakowiak, Piotr Powieślnik, Wojciech Obuchowski i Krystian Chojnacki. Do USA pojechała dziewięcioosobowa reprezentacja.

Przygotowania do udziału i start w zawodach studenckiego zespołu były możliwe dzięki wsparciu wielu sponsorów, m.in. UPS, które przesłało samoloty do USA, Novelty RPAS (wsparcie techniczne i merytoryczne), DPS Software (dostarczyła studentom oprogramowanie do modelowania Solid Works) i Lange Łukaszuk (sponsor techniczny). AKL-owi pomagali także studenci z politechnicznych kół naukowych Rapid Troopers i CAD/FEM.

Andrzej Charytoniuk, lucy