Przedstawiciele służb dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych w poniedziałek spotkali się ze studentami Politechniki Wrocławskiej. Opowiedzieli o programie „Summer Work & Travel” i posłuchali o przygotowaniach Akademickiego Klubu Lotniczego do najbliższych zawodów w USA
W marcu drużyna Jetstream Akademickiego Klubu Lotniczego PWr jedzie na kolejne zawody konstruktorów samolotów bezzałogowych – SAE Aero Design. I celuje w podium. W ostatnich latach studenci wracali z USA z miejscami w pierwszej piątce, a dwa lata temu przywieźli zwycięstwo w jednej z konkursowych kategorii. Ogółem klub ma już w swoim dorobku osiem medali wywalczonych w tych zawodach.
O swoich przygotowaniach i specyfice mistrzostw konstruktorów samolotów bezzałogowych studenci opowiadali w poniedziałek przedstawicielom służb dyplomatycznych USA w Polsce. Na Politechnikę Wrocławską przyjechali John Law, wiceambasador USA w Polsce z ambasady w Warszawie, Walter Braunohler, konsul generalny USA w Krakowie, Pamela DeVolder, konsul ds. prasy i kultury, Donald Emerick z działu konsularnego i Iwona Sadecka, specjalistka ds. prasy i kultury – wszyscy z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.
Donald Emerick opowiadał studentom Politechniki Wrocławskiej o programie „Summer Work & Travel” i zachęcał ich do wyjazdu. Podkreślał, że to inicjatywa wymiany kulturalnej, który umożliwia studentom wakacyjną pracę w USA, „doświadczenie Stanów” i podszkolenie języka. – Polska jest wielkości stanu Ohio, więc możecie być pewni, że w czasie jednych wakacji na pewno nie zobaczycie całych Stanów Zjednoczonych. Tym bardziej, że jest tam wiele świetnych miejsc, które warto zobaczyć – podkreślał. – Często zdarza się więc, że ktoś korzysta raz z takiej możliwości wyjazdu i wraca do USA w kolejne wakacje, także w ramach „Summer Work & Travel”.
Emerick opowiadał o zasadach takich wyjazdów, formalnościach, które trzeba wypełnić i o tym, jak wygląda rozmowa w sprawie podania o wizę. Przypomniał także, że poza SWT osoby zainteresowane wyjazdami do USA mogą także skorzystać z innych programów jak choćby Au-Pair czy Trainee Programms.
Gdy pracownik konsulatu USA w Polsce odpowiadał jeszcze na pytania studentów PWr dotyczące wyjazdów do tego kraju, inni przedstawiciele służb dyplomatycznych spotkali się już z członkami zespołu Akademickiego Klubu Lotniczego PWr. Prezentacja studentów zrobiła na nich duże wrażenie. Wiceambasador i pracownicy konsulatu dopytywali o szczegóły budowy samolotów i jak szybko są w stanie latać, a także jak udaje się osiągnąć ich niewielką wagę i jaka jest tajemnica sukcesów studentów PWr. Mieli też okazję przyjrzeć się dokładnie samolotowi, który AKL przygotował na ubiegłoroczne zawody. Modele skonstruowane na marcowe zawody są już bowiem w drodze do Stanów Zjednoczonych.
Wiceambasador przyznał, że lotnictwo to jego dawne hobby i dlatego był zainteresowany spotkaniem ze studentami Politechniki Wrocławskiej. - Jestem pod wielkim wrażeniem samolotów i pracy, jaką wkładają w ich tworzenie członkowie Akademickiego Klubu Lotniczego – mówił John Law, wiceambasador USA. – To fantastyczna robota! Jako że przed laty studiowałem inżynierię lotniczą, wiem co nieco o konstruowaniu i tym bardziej doceniam pracę członków klubu. Cieszę się, że mogą rozwijać swoją pasję i sprawdzać się podczas zawodów w Stanach Zjednoczonych.
lucy