Politechniczna rozgłośnia właśnie ruszyła z nową ramówką. Zmian jest sporo, to m.in. kilka nowych audycji autorskich, więcej muzyki w ciągu dnia oraz popołudnia z kulturą i akademickim Wrocławiem
Od poniedziałku do piątku od godz. 7 radiowcy zapraszają na „Grę Wstępną”. Codziennie w radiowym studiu pojawi się inny duet prowadzących. Podrzucą pakiet podstawowych informacji (Gdzie korki? Czy spadnie deszcz? Czym teraz żyje świat? Co dziś ciekawego w gazetach?) i naładują pozytywną energią.
Dalej będzie już muzycznie – w „Audiostarterze” posłuchamy dobrych dźwięków, usłyszymy zapowiedzi i relacje z koncertów i imprez oraz recenzje najnowszych płyt. Od czasu do czasu może pojawić się także muzyczny gość.
W samo południe zacznie się „Pełna Kultura”, a w niej koncerty, spektakle, wystawy i najnowsze książki. Będą też konkursy z nagrodami dla słuchaczy.
O godz. 15 będziemy mogli posłuchać o Artyście Tygodnia wybranym przez redakcję muzyczną Radia Luz, a godzinę później zacznie się „Magazyn Popołudniowy” (dawniej poranny „Studencki Patrol”). To przegląd akademickich i miejskich wydarzeń – nowości z pracowni naukowych i laboratoriów, informacje o studenckich projektach i tematy, którymi żyje miasto. W piątki „Magazyn Popołudniowy” pomoże nam zaplanować weekend – dowiemy się z niego o najciekawszych imprezach w mieście i poza nim oraz miejscach, które warto odwiedzić.
„Wiadomości Radia Luz” będą nadawane sześć razy w ciągu dnia – o godz. 8, 9 i 10 wraz z fleszem sportowym o 16, 17 i 18. Po ostatnim serwisie zaczną się muzyczne wieczory z Luzem. Na dobry poczatek „Ultradźwięki” prezentujące nowości, a po nich na antenie pojawią się autorskie programy muzyczne.
W poniedziałki możemy spodziewać się mieszanki miejskich brzmień z odcieniami elektroniki (audycje „Regime”, „Purpurowe Rejsy”, „Broken Beats” i „Future Beats”). Wtorki to czas gitar – obok audycji „Inwigiluzacja”, „Garaż” i „Z Piekła Rodem” pojawi się nowy program – „Forma Względna”. Jego autor Bartek Dziedzic sięgnie po historie stojące za najciekawszymi gitarowymi płytami naszych czasów. Środa to czas czarnych brzmień („Soulbowl”, „BangTime” i „RapLuz”), a przed nimi „Wrocławskie Ścieżki” – audycja o najciekawszych wrocławskich twórcach muzyki współczesnej. Czwartki w całości wypełni muzyka elektroniczna, jako że pojawią się wtedy dwie audycje dotychczas nadawane w niedzielę – ambientowa „Nauka Oddychania” i techniczny „Strikt”, a między nimi będzie można posłuchać „Basów Tropikalnych” i „Subweny”. W piątek Radio Luz przełącza się już na muzykę weekendową i taneczną (audycje „Regulator”, „PushRewind”, „Boogie House” i "B4”).
W weekendy czeka nas jeszcze więcej autorskich audycji akademickich, kulturalnych i społecznych. Wśród nowości jest m.in. „Student Exchange” (sobota o godz. 14) Łukasza Śliwy, który do radiowego studia będzie zapraszał młodych ludzi przyjeżdżających do Wrocławia z zagranicy, często z bardzo odległych miejsc na świecie. Jako pierwsza zaproszenie Łukasza przyjmie grupa studentów z Indonezji. Opowiedzą o swoim kraju i jego tradycjach, o tym, co najbardziej zaskoczyło ich we Wrocławiu, jak odbierają nasze miasto i jak są tu traktowani przez mieszkańców. Cała audycja będzie prowadzona w języku angielskim.
W niedzielę pojawi się z kolei audycja „Kurs na Południe” prowadzona przez Magdę Bryk, która od godz. 12 będzie zabierać nas na południe Europy. Razem z nią poszukamy ludowych brzmień i sprawdzimy, z jakich grup etnicznych się wywodzą, zrobimy przegląd charakterystycznych instrumentów i posłuchamy o stylu życia, kulturze i lingwistyce ludów zamieszkujących różne rejony.
Wcześniej (o godz. 9) Luz zaprosi do słuchania dzieci. Audycję dla najmłodszych Ucho od śledzia - przygotują ich rówieśnicy. Będą przeprowadzać wywiady i robić sondy, pokazując, co ciekawi dzieciaki i jak odbierają świat.
Wśród niedzielnych nowości jest także wieczorne spotkanie z bohaterami Żywej Biblioteki (godz. 20) – osobami, które z różnych przyczyn wydają się nam obce, choć żyją obok nas. W studio pojawią się m.in. Żyd, osoba niepełnosprawna czy muzułmanin, którzy opowiedzą o sobie i swoim życiu i spróbują powalczyć ze stereotypami na ich temat.
Weekend zakończy audycja „Marginesy” (godz. 23) prowadzona przez Annę Bronowicką, która opowie o kontrowersyjnych twórcach spoza głównego nurtu.
Szczegóły na temat poszczególnych programów tutaj.
- Dużo nowości na naszej antenie, ale jedno się nie zmienia. U nas zawsze znajdziecie dużo dobrej muzyki, sporo informacji o kulturze oraz najwięcej newsów o akademickim Wrocławiu – opowiada Anna Geryn, redaktor naczelna Luzu. Poza tym także dużo sportu i audycje społeczne, jakich trudno szukać w innych rozgłośniach. Jeśli więc chcecie wiedzieć, gdzie bije puls miasta, słuchajcie Luzu, bo my trzymamy rękę na pulsie – zachęca. - I co ważne dla komfortowego słuchania - nie nadajemy reklam!
Radia Luz można słuchać na 91,6FM oraz na stronie internetowej radia. Tworzą je studenci w ramach wolontariatu, a finansuje Politechnika Wrocławska.
lucy