Sekcja Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością zaprasza studentów z niepełnosprawnością na spotkanie organizacyjne w sprawie stworzenia dla nich na naszej uczelni fakultatywnych zajęć z prawa jazdy. O szczegółach będzie można porozmawiać w piątek
Z inicjatywą takich zajęć wyszło Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa. To organizacja, która powstała sześć lat temu i od tego czasu zajmuje się wspieraniem mobilności motoryzacyjnej osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu oraz mowy i słuchu. Stworzyła ogólnopolską platformę usług motoryzacyjnych – z informacjami na temat nauki jazdy, zakupu pojazdów i ich adaptacji oraz z profesjonalnym doradztwem. Pomagają jej w tym Fundacja PKO Banku Polskiego i firma PZU. Teraz SPiNKa zamierza stworzyć Krajowy Ośrodek Mobilności Osób Niepełnosprawnych. Pierwszym krokiem będzie pilotażowa organizacja kursów prawa jazdy dla niepełnosprawnych studentów jako zajęć fakultatywnych na dwóch uczelniach – Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- Będzie to program „Absolwent-Driver” i jak sama nazwa wskazuje, będzie skierowany zarówno do studentów, jak i absolwentów – opowiada Agata Dancewicz z Sekcji Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością, która będzie koordynatorem programu. – Zakładamy, że zajęcia rozpoczną się w semestrze letnim. Nie ograniczamy liczby ich uczestników. Zajęcia będą bezpłatne, a SPiNKa zajmie przeszkoleniem instruktorów, przygotowaniem ośrodka szkolenia, zapewnieniem samochodów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a nawet podstawieniem ich na egzamin niepełnosprawnego kursanta w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Stowarzyszenie ma nie tylko pomagać studentom i absolwentom w przygotowaniach do egzaminu na prawo jazdy kat. B, ale także doradzać przy zakupie samochodu albo w kwestii jego wyposażenia i adaptacji. Będzie także wspierać na etapie badań lekarskich, zapewniając możliwość konsultacji ze specjalistami medycznymi i wparcie w procesie rehabilitacji.
- Posiadanie prawa jazdy znacznie podnosi konkurencyjność osoby niepełnosprawnej na rynku pracy. Dlatego chcemy włączyć się w ten program – podkreśla Agata Dancewicz. – To kwestia wyrównywania szans, ale także mobilności społecznej. Z prawem jazdy jest po prostu łatwiej.
Spotkanie organizacyjno-informacyjne w sprawie programu „Absolwent-Driver” zaplanowano na piątek na godz. 13.30 w sali 2.17 w „Serowcu”. Każdy niepełnosprawny student i absolwent naszej uczelni może wziąć w nim udział.
lucy
|