Konstruują elektrolizer, nagrywają wideo-instrukcje i projektują wiszące ogrody. To zaledwie cześć projektów realizowanych przez studentów z Koła Naukowego Płomień, działającego na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym PWrPodczas jesiennych Dni Aktywności Studenckiej na Politechnice Wrocławskiej to właśnie oni zwyciężyli w konkursie na najlepsze stanowisko. – Kosztowało nas to wiele wysiłku, bo nie mamy własnego lokum i wszystko musieliśmy wykonywać w zaprzyjaźnionych warsztatach – opowiada
Dominik Bielecki, prezes koła. Dodaje, że jakieś półtora roku temu koło przeżyło prawdziwą ekspansję. – Było 15 członków, a teraz jest nas ponad 50 osób. Angażujemy si ę w wiele ciekawych projektów.
Niedawno było o nich głośno z powodu charytatywnego profilu ich działalności – Wielkiej Akcji Mikołajkowej. Od kilku lat w grudniu studenci z Płomienia przeprowadzają zbiórkę pieniędzy na prezenty dla dzieci ze świetlic środowiskowych. Najpierw pieką kolorowe babeczki, a potem je sprzedają na terenie kampusu PWr. W tym roku zebrali ponad 1200 zł, które przeznaczyli na zakup podarków dla podopiecznych Stowarzyszenia Ocalić Szansę. – Chętnych do włączania się w tę akcję nigdy nie brakuje, pieczemy hurtowe ilości mufinek – śmieje się
Agnieszka Jasak z Płomienia, która dołączyła do koła dopiero na trzecim roku studiów i żałuje, że tak późno. – Patrząc na aktywność moich kolegów, którzy są w kole, miałam wrażenie, że coś ważnego mnie omija – mówi.
Koło realizuje równolegle kilka projektów naukowych. – Jedna ekipa projektuje system nawadniania ogrodu wiszącego, inna konstruuje elektrolizer do produkcji wodoru, zrobiliśmy już stanowisko do badania połączonych kaskadowo ogniw Pelitera i szykujemy się do pomiarów energetycznych wiatraka o pionowej osi obrotu – wymienia jednym tchem prezes koła. – Ponadto przygotowujemy panel dyskusyjny na temat przyszłości energetycznej Polski i razem z zaprzyjaźnionymi kołami naukowymi z Politechniki Śląskiej i Krakowskiej organizujemy warsztaty energetyczne.
Dominik Bielecki uważa, że działalność w kole naukowym daje studentom bardzo ogromne pole do popisu, jeżeli chodzi o rozwijanie pasji naukowych. – Jak mamy akcję rekrutacyjną, to nie pytamy potencjalnych członków o średnią ocen na studiach, ale o pomysły, które chcieliby zrealizować w kole. Stawiamy na kreatywność i innowacyjne podejście do szeroko rozumianej energetyki.
Studenci z Płomienia nawiązali współpracę z firmą z EKO Centrum. To właśnie dla nich mają zaprojektować i wykonać instalację nawadniającą podwieszany ogród. - Dostaliśmy konkretne wytyczne, instalacja ma czerpać wodę z deszczówki i być zasilana pompą wykorzystującą energię odnawialną. W naszym projekcie zastosowaliśmy, więc fotowoltaikę i system kropelkowego nawadniania dla oszczędności wody – wyjaśnia Dominik Bielecki.
Inny projekt studentów z Mechaniczno-Energetycznego to prototyp wiatraka o pionowej osi obrotu. – Jeden z naszych kolegów skonstruował takie urządzenie i teraz zajmujemy się wykonywaniem różnych pomiarów – mówi prezes koła. – Zaletą takiego wiatraka jest to, że można uzyskiwać dużą moc przy stosunkowo niskich prędkościach wiatru. Ma on większą wydajność energetyczną niż wiatrak poziomy. Co dla okolic Wrocławia miałoby duże zastosowanie, bo u nas nie wieją zbyt silne wiatry.
Koło naukowe niedawno rozpoczęło też współpracę z koncernem 3M. – Dzięki niemu dostaniemy membranę do przenoszenia protonów. Wykorzystamy ją w projekcie budowy elektrolizera do produkcji wodoru. Student tłumaczy, że jest to duże przedsięwzięcie, w którym trzeba wykonać tytanowe podzespoły, wykorzystać specjalistyczną aparaturę pomiarową. Podkreśla, że przy budowie tego urządzenia muszą stosować bardzo restrykcyjne środki ostrożności. – Wodór i powietrze tworzą przecież niebezpieczną mieszankę wybuchową.
Młodzi naukowcy liczą, że swoim pomysłem zainteresują komercyjną firmę, która zechce sfinalizować ich działania, a potem wykorzysta urządzenie u siebie. - Wodór uzyskiwany z takiego elektrolizera jest doskonałym magazynem energii. Można go wykorzystać w ogniwie paliwowym, uzyskując energię elektryczną, może być również stosowany do napędzania samochodów czy do chłodzenia generatorów energii elektrycznej – wyjaśnia prezes Płomienia.
Studenci zrzeszeni w kole postanowili też pomóc swoim kolegom ze studiów i opracowali wideo-instrukcje do laboratorium z chłodnictwa i kriogeniki. – Jest to filmowa „ściąga”, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia z tych przedmiotów. Z myślą o studentach zagranicznych przygotowujemy nie tylko wersję polską, ale i angielską. Instrukcje będą dostępne w internecie dla każdego zainteresowanego. Skrócą czas przeznaczony na wstęp do ćwiczenia oraz pozwolą studentom na lepsze przygotowanie do zajęć.
Agnieszka Jasak z kolei podkreśla, że angażowanie się w działalność koła naukowego pozwala wiedzę teoretyczną wykorzystywać w praktyce i to na wielu płaszczyznach. Dominik Bielecki (student trzeciego roku) dodaje: - Odwiedzamy miejsca, których przeciętny student nie ma szans zobaczyć, jak np. Centrum Innowacji 3M, elektrownia Opole, spalarnia śmieci Pffafenau w Wiedniu, elektrownia wodna na Dunaju i wiele, wiele innych. Rozmawiamy z prezesami dużych firm i uczymy się pracy w zespole projektowym. To bezcenne doświadczenia, które na pewno przydadzą nam się w późniejszej pracy zawodowej.
- A perspektywy ciekawej pracy w branży energetycznej są naprawdę duże – uważa student. – Świat idzie w kierunku energetyki odnawialnej, bo takie też są naciski np. Unii Europejskiej. Powstaje coraz więcej firm zajmującym się pozyskiwaniem źródeł odnawialnych, a to dla nas, studentów, jest to ogromna szansa.
Więcej o działalności Płomienia
na profilu facebookowym i
stronie internetowej koła.
Iwona Szajner