Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Studenci z W6 przemierzyli Bałkany. O swojej ekspedycji opowiedzą wystawą i wykładami

05.11.2015 | Aktualizacja: 06.11.2015 13:50

Ekspedycja Bałkany 2015 w Jaskiniach Szkocjańskich w Słowenii (fot. materiały SKN Górnik)
W ciągu trzech wakacyjnych tygodni członkowie Studenckiego Koła Naukowego Górnik odwiedzili dziewięć krajów na Półwyspie Bałkańskim. Przyglądali się tamtejszym kopalniom, systemom eksploatacji  złóż i geologii terenu. Spostrzeżeniami podzielą się podczas wykładów dla studentów, planują też wystawę zdjęć, a być może także album

Ekspedycja Bałkany 2015 jest pierwszą tak dużą wyprawą SKN Górnik od lat. Studenci postanowili obejrzeć na własne oczy to, o czym uczą się z akademickich podręczników.  – Wprawdzie podczas studiów odbywamy praktyki kierunkowe, ale mamy poczucie, że to daje nam zaledwie zarys wiedzy o górnictwie. A my chcemy wiedzieć więcej. Stąd nasza wyprawa – opowiada Norbert Kowalik, przewodniczący koła. –Założyliśmy sobie, że zobaczymy m.in. technologie i systemy wydobycia, których nie mielibyśmy szans obejrzeć w Polsce, bo albo od dawna nie ma już ich w naszym kraju, albo też nigdy ich tutaj nie wykorzystywano. Poza tym chcieliśmy przyjrzeć się na miejscu rozwiązaniom, które znamy z zajęć. I tak np. w słoweńskiej zabytkowej kopalni rtęci w miejscowości Idrija miałem okazję obejrzeć hydrauliczne systemy transportowe, o których uczyłem się na Politechnice zaledwie kilka miesięcy wcześniej i znałem je jedynie z ilustracji w książce.


Studenci przemierzyli Słowenię, Chorwację, Czarnogórę, Albanię, Grecję, Macedonię, Kosowo, Serbię i Węgry. Odwiedzili m.in. albańskie kopalnie –podziemną „Munella”(niedaleko miejscowości Puka), w której wydobywa się miedź, odkrywkęwęgla brunatnego „Rudnik Uglja”w miejscowości Pljevlja i działającą obok niej elektrownię, a także odkrywkową kopalnię cynku i ołowiu „Gradir Montenegro”w Czarnogórze.
balkanyzfb2.jpg
W Munelli mieli okazję zobaczyć nietypowy sposób eksploatacji. Kopalnia podziemna jest bowiem udostępniana sztolnią, co oznacza, że główna droga transportowa dla urobku jest tą samą, którą do wnętrza dostają się pracownicy. Trasa ma ponad dwa kilometry długości i prowadzi łagodnie pod górę, wgryzając się w stok wzniesienia. W kopalni urabia się fragment złoża znajdujący się między piętrami, a następnie pobiera urobek z niższego piętra i transportuje na powierzchnię. Jest tam wstępnie kruszony, a potem transportowany do zakładu przeróbczego. Po zakończeniu eksploatacji na dolnym piętrze muruje się kamienną tamę, a od góry wtłacza pod ciśnieniem skruszoną skałę płonną zmieszaną z cementem. W ten sposób likwiduje się pustki poeksploatacyjne.

Uczestnicy wyprawy odwiedzili tam również firmę zajmującą się naprawą i konserwacją sprzętu górniczego – m.in. wiertnic, koparek jednonaczyniowych, wodzideł, pomp hydraulicznych, kompresorów, sprężarek i agregatów prądotwórczych.

Wyprawa była także okazją do przyjrzenia się zróżnicowanej geologii Bałkanów. Jej uczestnicy wybrali się m.in. do słoweńskich Jaskiń Szkocjańskich i serbskiego Diabelskiego Miasta (ĐavoljaVaroš), czyli przyrodniczego rezerwatu znajdującego się w okolicy miejscowości Kuršumlija w paśmie gór Radan. Znajduje się tam ponad 200 skalnych form powstałych w wyniku erozji i wietrzenia. Mają od dwóch do 15 metrów, a ichszczyty zdobią kamienne czapki. Kolumny i iglice zostały uformowane z głazów andezytowych, a proces erozji trwa tam stale, tworząc nowe formy skalne.

- W różnych miejscach na naszej trasie zebraliśmy wiele próbek, np. z dna rzeki Socaw Alpach Julijskich, próbek węgla brunatnego wPljevljiczy miejscowych minerałów – opowiada Norbert Kowalik. – Część zamierzamy poddać analizom, inne pobraliśmy z myślą o stworzeniu ekspozycji w budynku Geocentrum. Mamy np. kryształ chalkopirytu w stadium krystalizacji, którą trudno byłoby znaleźć w Polsce.

Studenci mieli także okazję poznać  załogę czarnogórskiej kopalni Gradir Montenegro zarządzanej przez polską spółkę Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław”, zarząd kopalni w Pljevlji, a nawet Głównego Inspektora Górnictwa w Czarnogórze. W Albanii spotkali się z dziekanem Wydziału Geologii i Górnictwa i naukowcami z Uniwersytetu w Tiranie, a także swoimi rówieśnikami, którzy w przyszłości chcą zostać górnikami.
balkanyzfb1.jpg
W wyprawie wzięło udział siedem osób – doktorantka Joanna Gacek jako opiekun wyprawy oraz studenci Górnictwa i Geologii: Joanna Komor, Paulina Cebula, Rafał Kłyż, Marta Siedlarz, Norbert Kowalik i Paweł Pypeć. Ekspedycję organizowali wspólnie z kolegami z koła przez ponad pół roku, zbierając fundusze i umawiając spotkania i wizyty w kopalniach. Bałkany przemierzyli wynajętym busem (który na trasie zaliczył dużą awarię), nocując głównie w namiotach.

- Wyprawa wprawdzie się zakończyła, ale dla nas to wcale nie koniec – podkreśla Norbert. – Planujemy teraz wiele inicjatyw, które wynikają z naszej ekspedycji. Przede wszystkim pracujemy nad wystawą zdjęć z miejsc, które odwiedziliśmy. Kilkadziesiąt fotografii pokażemy w budynku Geocentrum jeszcze w tym roku. Chcemy podzielić się wnioskami z ekspedycji podczas otwartych wykładów dla studentów. Już opowiadaliśmy o nich m.in. na studenckiej konferencji naukowej Geo-Flow w Jarnołtówku. Mam też nadzieję, że uda mi się zrelacjonować wyprawę na kilku festiwalach podróżniczych, a być może także wydać album, który mógłby służyć studentom jako pewnego rodzaju pomoc naukowa. 

 Już dziś studenci myślą też o tym, by podobny wyjazd zorganizować w kolejne wakacje.
Ekspedycję Bałkany 2015 wsparł Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz Fundacja KGHM Polska Miedź, a także firmy Carol i HD-Print. Więcej zdjęć z wyjazdu na profilu facebookowym wyprawy.

Lucyna Róg