Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

​Studenci z W6 na podium Turnieju Wiedzy Górniczej

27.02.2016 | Aktualizacja: 14.03.2016 13:12

Reprezentanci Politechniki Wrocławskiej na gali wręczenia nagród w Turnieju Wiedzy Górniczej (fot. mat. prywatne)

26 studentów z ośmiu krajów rywalizowało w studenckim Turnieju Wiedzy Górniczej w Zabrzu. Reprezentanci PWr – Damian Łopusiński i Łukasz Siemiński – zdobyli drugie i trzecie miejsce w konkursie

Do studenckiego konkursu przystąpili uczestnicy z Polski, Niemiec, Węgier, Czech, Bułgarii, Serbii, Chorwacji i Ukrainy. Czekały na nich dwa etapy rywalizacji – oba polegały na teście z wiedzy górniczej z 20 pytaniami w każdej części. Sporządzono je na podstawie książki "Introductory mining engineering" (Howard L. Hartman i Jan M. Mutmaknsky). Dotyczyły światowych systemów eksploatacji w kopalniach odkrywkowych i podziemnych, systemów maszynowych, światowej bazy zasobów surowców naturalnych czy geostatystyki. Odpowiedzi studentów oceniali prof. Jacek Sobczyk z Polskiej Akademii Nauki i dr Jacek Korski, ekspert z dziedziny górnictwa podziemnego.

Do drugiej rundy awansowało 13 studentów, w tym cała reprezentacja z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej - Damian Łopusiński,Łukasz Siemiński i Adam Blicharski, którymi opiekował się dr hab. Robert Król, prof. nadzw.


W turnieju zwyciężył Marcin Smołka z Politechniki Śląskiej, a kolejne miejsca na podium zajęli Damian Łopusiński i Łukasz Siemiński. O trzecim miejscu Łukasza zadecydowała dogrywka. – Miałem taką samą liczbę punktów, jaką zebrała studentka AGH – opowiada. – Dlatego odpowiadaliśmy także na pięć dodatkowych pytań. Zdobyłem cztery punkty, a moja konkurentka o jeden mniej.

Wręczenie nagród laureatom odbyło się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Zwycięzcy konkursu w kwietniu wyjadą do Brukseli na zaproszenie prof. Jerzego Buzka.

Turniej został rozegrany w języku angielskim.

Uczestnicy rywalizacji mieli także okazję zwiedzić kopalnię wapienia w Czatkowicach i ZGH Bolesław, byli gośćmi spółki Kopex, odwiedzili Kopalnię Soli Wieliczka i Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Byli także uczestnikami sesji poświęconej sytuacji branży górniczej w krajach, które reprezentują.

l​​