Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Ciekawy staż, a może wymarzone stanowisko? Na Politechnice trwają Akademickie Targi Pracy

20.10.2015 | Aktualizacja: 20.10.2015 15:17

Akademickie Targi Pracy - październik 2015 (fot. Krzysztof Mazur)

​Programista, technolog, elektronik, logistyk, informatyk, chemik – takich specjalistów szukają firmy na Akademickich Targach Pracy. Przez dwa dni w Serowcu ponad 80 wystawców prezentuje swoją ofertę dla studentów i absolwentów
– Jestem na ostatnim roku studiów, szukam sobie stażu, a potem może pracy – mówi Aneta z Wydziału Mechanicznego. - Najbardziej chciałabym pracować jako inżynier na produkcji. Zauważyłam tu kilka firm, o których istnieniu nie miałam nawet pojęcia, a to otwiera mi nowe możliwości.
Podczas targów studenci mają okazje porozmawiać  z przedstawicielami firm, dopytać o oczekiwania i zostawić dokumenty aplikacyjne.


- Młodsi studenci  pytają o to, jak zaplanować ścieżkę kariery, żeby potem znaleźć u nas zatrudnienie – mówi Anna Chwałek z Credit Suisse. – Ci ze starszych lat są zainteresowani stażami, praktykami letnimi i różnymi szkoleniami czy wydarzeniami przez nas organizowanymi. Dodaje, że tym razem bazę studentów tworzą inaczej niż do tej pory. - Nie zbieramy już od nich namiarów w formie papierowej, ale przygotowaliśmy kilka iPadów z wgraną  specjalną aplikacją, za pomocą której można zostawić swój adres i kilka informacji o sobie. To nam się świetnie sprawdza – podkreśla Anna Chwałek, zajmująca się rekrutacją u siebie w firmie.

targipracy2015_4.jpg

- Tak naprawdę to w naszej branży bardzo trudno jest znaleźć w Polsce pracę – mówi Wojtek, który jest właśnie na ostatnim semestrze studiów inżynierskich na kierunku biotechnologia, na Wydziale Chemicznym PWr. – Przyszedłem zorientować się, czy jednak może coś się pojawiło. Widziałem, że 3M poszukuje nie tylko chemików, ale też biotechnologów. Natalia, jego koleżanka z wydziału, właśnie w tej firmie zostawiła swoje CV. – Byłam już na kilku stażach w innych firmach i muszę przyznać, że Politechnika dobrze przygotowuje do pracy, bo mamy naprawdę dużo zajęć laboratoryjnych.  Liczę, że uda mi się znaleźć pracę w 3M.

targipracy2015_6.jpg

Podczas targów odbywają się też specjalistyczne wykłady i prezentacje przygotowane przez Credit Suisse, Nokię czy UNIT 4. Studenci mogą też skonsultować ze specjalistami swoje dokumenty aplikacyjne.
- Doradzamy, jak dobrze napisać CV – mówi Ewa Żurowska z portalu KarieraPlus.pl. Na miejscu korygujemy niektóre błędy, podpowiadamy, co jeszcze warto dopisać. Studenci najczęściej nie precyzują, czym konkretnie zajmowali się na stażu, wymieniają jedynie nazwę stanowiska. Ewa Żurowska uważa, że CV wcale nie musi się zmieścić na jednej stronie. - Jeżeli ktoś ma naprawdę bogate doświadczenie, to spokojnie może napisać o tym na półtorej strony. Mieści się to w standardach rekrutacyjnych.Na stoiskach można zapoznać się z ofertą danej firmy, porozmawiać, dostać foldery, gadżety reklamowe i promocyjne. 

targipracy2015_8.jpg
Niektórzy wystawcy przygotowali dla uczestników niespodzianki. Firma DIEHL Controls zaprosiła do zabawy wszystkich, którzy choć trochę interesują się elektroniką. W konkursie muszą wykazać się wiedzą z zakresu projektowania i rozpoznawania komponentów elektronicznych. Najlepsi  zyskują nagrody w postaci powerbanków i kubków.
24. Akademickie Targi Pracy potrwają do środy (budynek C-3, godz. 9-16). Wśród wystawców znajdują się takie firmy jak: Credit Suisse, UNIT 4, ABB, Autolive Poland, Accenture, Cargill, Eurobank, IBM, Intel, Komsa Polska, National Instruments Hungary, Procter & Gamble – Rakona, Volvo, Whirlpool.  Wydarzenie organizują Fundacja Manus i Biuro Karier Politechniki Wrocławskiej. Patronat nad targami objął prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr.
Iwona Szajner