Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Gremium, które znajduje rozwiązania

15.07.2013 | Aktualizacja: 15.07.2013 16:45

Profesor Paweł Hawrylak (z lewej) jest pracownikiem Instytutu Badań Mikrostrukturalnych Narodowej Rady Badań w Ottawie. Na zdjęciu z profesorem Arkadiuszem Wójsem (fot. Krzysztof Mazur)

Ta konferencja – jedna z najlepszych na świecie – wędruje po świecie. Jest zgromadzeniem ludzi, którzy potrafią znajdować recepty na opisane problemy - mówi profesor Paweł Hawrylak z Instytutu Badań Mikrostrukturalnych Narodowej Rady Badań w Ottawie.

Na Politechnice Wrocławskiej trwają połączone konferencje: EP2DS (International Conference on Electronic Properties of Two-Dimensional Systems) oraz MSS (International Conference on Modulated Semiconductor Structures). Uważane są za najważniejsze konferencje z nanotechnologii i nanofizyki, jakie odbywają się na świecie. 
Jednym z głównych prelegentów jest profesor Paweł Hawrylak - wybitny fizyk zajmującym się teorią struktur półprzewodnikowych o największych perspektywach zastosowań, np. tranzystor jednoelektronowy, spintronika. Ukończył Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej w 1979 r. Od kilkunastu lat jest pracownikiem Instytutu Badań Mikrostrukturalnych Narodowej Rady Badań w Ottawie (odpowiednik PAN w Polsce).
Czego dotyczy pana wykład plenarny?
Nanostruktur nazywanych kropkami kwantowymi. Jest to próba poszukiwania nowych układów materiałowych, które mogą stanowić odpowiedź na potrzeby społeczeństwa – np. rozwiązanie problemu energii, informacji, szukanie nowych lekarstw...
Poszukiwanie lekarstw?
Lekarstw można poszukiwać za pomocą pipety, ale też za pomocą metod obliczeniowych. Żeby osiągnąć wielką moc obliczeniową, potrzebujemy sprawniejszego czy pochłaniającego mniej energii komputera, na przykład  kwantowego. Szukamy więc nowych rozwiązań. Odpowiedzią może być grafen, który pozwoli zbudować czysto węglowe nanostruktury, a one pozwolą zrealizować wszystkie funkcje tradycyjnego układu scalonego. Atom węgla jest nietoksyczny, biokompatybilny, czyli nie oddziałuje szkodliwie na organizm ludzki. Jest też nieszkodliwy dla środowiska. Inny temat to topologiczne nanostruktury. W ciągu ostatnich lat odkryto nowe stany materii. Struktury te wyróżniają się szczególnym, odpornym na rozpraszanie (zaburzenia, nieuporządkowanie) stanem powierzchni. To też pozwala oczekiwać nowych zastosowań. W klasycznej elektronice może to być połączenie różnych elementów komputera. Ale przedstawię też nowe zastosowania. Będę mówił np. o możliwości stworzenia, dzięki takim materiałom, nanoczujnika ciśnienia. Jest więc szeroka gama możliwości wykorzystania gromadzonej dziś wiedzy.
I budujemy struktury od podstaw?
Tak, od atomów w górę. Oczywiście pojawiają się nowe możliwości. Niektóre szybko znajdują zastosowanie, inne okazują się na tym etapie niepraktyczne, jak samochód z napędem elektrycznym, który był znany od dawna, ale dopiero teraz wchodzi w zakres realnych zastosowań. Czasem technologie przychodzą we właściwym momencie, a czasem za wcześnie. Dziś na przykład poważnie podchodzi się do problemu właściwego wykorzystania energii. Wiemy, że układy elektroniczne grzeją się. Jeśli poszukuje się czegoś przez parę minut przy pomocy wyszukiwarki Google, powoduje się zużycie energii, która wystarczyłaby na ugotowanie szklanki herbaty. Dlatego Google ma swoje serwery przy elektrowniach (czy to wodnych, czy atomowych). Takie  zużycie należy ograniczać. Technologia w tym pomoże. A ta konferencja – jedna z najlepszych na świecie – jest zgromadzeniem ludzi, którzy potrafią znajdować recepty na opisane problemy. Ta konferencja wędruje po świecie, po kontynentach...
Popierał pan kandydaturę Wrocławia jako organizatora EP2DS-MSS. Jak się namawia wielkich ludzi, żeby wybrali taką, a nie inną lokalizację na konferencję?
Przede wszystkim standard konferencji musi być zdecydowanie wysoki. Wymaga to przyciągnięcia grupy bardzo dobrych naukowców, którzy gwarantują jakość tego wydarzenia poprzez udział w komitetach doradczych czy programowych. Poza tym trzeba zadbać, by wszystko było bardzo transparentne. Organizatorzy muszą być szeregowymi gośćmi konferencji, natomiast kluczowe decyzje dotyczące wystąpień konferencyjnych muszą zostawić w gestii komitetu międzynarodowego. 
Konferencja to sukces, ale i pożytek.
Wykłady, jakie słyszeliśmy to doświadczenie życia. Były fenomenalne wystąpienia ludzi, którzy są laureatami wielu wyróżnień i nagród. Jim Eisenstein uzyskał parę lat temu Buckley Prize, Shoucheng Zhen otrzymał Medal Diraca. Takao Someya w swoim niezwykłym wykładzie pokazał, że można sterylizować układy scalone. To wprost trudno sobie wyobrazić. Dla młodych ludzi to bezcenne. Młodzi potrafią latać, ale trzeba im dać skrzydła. Ze mną przyjechało dwóch moich studentów. Jeden pochodzi z Brazylii, drugi z Turcji, ale obaj studiują w Kanadzie. Przy okazji poznają Polskę, innych naukowców. A budowanie wiarygodności środowiskowej zajmuje bardzo dużo czasu i energii. Osobisty kontakt to ułatwia. Poznanie człowieka to także poznanie jego sposobu rozumowania, kojarzenia faktów. Wykładowcy byli wspaniali, a przecież każdy był inny, szczególny.
Rozmawiała Maria Kisza
Obrady połączonych konferencji EP2DS oraz MSS toczyć się będą do 5 lipca w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej przy ul. Janiszewskiego 8. Program konferencji tutaj.