Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

​Z Japonii przyjechało prawie sto osób

15.07.2013 | Aktualizacja: 02.08.2013 12:47

Profesor Jacek Kossut z Instytutu Fizyki PAN oraz profesor Yasuhiko Arakawa z University of Tokyo (fot. Krzysztof Mazur)

To jedna z najważniejszych na świecie konferencji z fizyki. Przewinęło się przez nią parę Nobli. W tym roku pierwszą sesję prowadził Klaus von Klizing. Nagrodę Nobla otrzymał w 1985 roku za odkrycie kwantowego efektu Halla. Przyjedzie Konstantin Nowosiołow, noblista z 2010 r. (za odkrycie grafenu).
Uzyskanie zgody na zorganizowanie tak prestiżowej imprezy na Politechnice Wrocławskiej potwierdza dobrą ocenę polskiej fizyki i dowodzi, że w tej konkurencji Polacy liczą się na świecie. O konferencji rozmawiamy z profesorem Jackiem Kossutem i  profesorem Yasuhiko Arakawą
Jakie tematy, poruszane na konferencji, szczególnie wiążą się z działalnością naukową prowadzoną w pańskim Instytucie Fizyki PAN w Warszawie?
Profesor Jacek Kossut: - Polskie referaty dobrze wpisują się w główne nurty konferencji. Plenarne wystąpienia profesora Tomasza Wojtowicza będzie dotyczyło spintronicznych nanostruktur, które będąc półprzewodnikami mają też właściwości magnetyczne. Zaproszony referat, który wygłosi profesor Tomasz Story z IF PAN, mówi o izolatorach topologicznych. Mamy się czym pochwalić w tej dziedzinie. Silnie będą reprezentowane środowiska zajmujące się grafenem, które przedstawią wiele nowych wyników prac.
Przewodniczył pan poniedziałkowej sesji  plenarnej. Był pan też organizatorem jednej z poprzednich konferencji z tego cyklu.
Profesor Yasuhiko Arakawa z University of Tokyo: - Organizowałem konferencję EP2DS-MSS w Japonii, w Nara koło Kioto w 2003 r. Mieliśmy wśród obecnych trzech noblistów. Ale od tego czasu minęło 10 lat i konferencja się zmienia. Wciąż trzeba ją rozwijać, włączać nowości. Wtedy nie mogliśmy sobie wyobrazić wielu zjawisk, które dzisiaj są przedmiotem badań. Konferencja jest bardzo atrakcyjna dla środowiska specjalistów i można się zwykle spodziewać nowych doniesień, które zmieniają spojrzenie na naszą dziedzinę. Ukazały to już interesujące plenarne wykłady.
Charakterystyczną rzeczą jest udział nie tylko znanych, wybitnych postaci, ale też młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają działalność badawczą.
Osobiste kontakty mają duże znaczenie nie tylko dla naukowców, ale i studentów. Wspomnę, że reprezentacja Japonii jest tu bardzo duża: przyjechało 97 osób.  Jesteśmy silnie motywowani, by odwiedzić Wrocław, który bardzo lubię. Wrocław jest uroczym miejscem, więc oczekuję, że to spotkanie będzie bardzo udane.
Czy następna konferencja będzie w Japonii?
Tak, chcemy zaproponować już jej konkretną lokalizację.
Rozmawiała Maria Kisza
Połączone konferencje EP2DS i MSS na Politechnice Wrocławskiej trwają do 5 lipca. Obrady toczą się w Centrum Kongresowym PWr przy ul. Janiszewskiego 8. Przedstawionych zostanie blisko 600 wykładów, referatów i posterów. Program konferencji tutaj.