Znajomość języków obcych a rynek pracy oraz rola języka w poznawaniu innych kultur to główne tematy konferencji naukowo-dydaktycznej, która od czwartku trwa na Politechnice Wrocławskiej. Jej temat to „Kształcenie wielojęzyczne, interkulturowe i integrujące w szkole wyższej”
Konferencja organizowana przez Studium Języków Obcych (SJO) Politechniki Wrocławskiej odbywa się już po raz piętnasty, a jej program za każdym razem opracowywany jest pod kątem aktualnej sytuacji w nauce języków obcych w szkolnictwie wyższym.
– Akurat teraz obchodzimy rok „Internacjonalizacji w szkolnictwie wyższym” i właśnie umiędzynarodowieniu, kształceniu interkulturowemu i wielojęzyczności w UE poświęcone jest nasze spotkanie – mówi doc. Irina Modrzycka, dyrektor SJO. - To bardzo ważne tematy, które dodatkowo dobrze wpisują się w obchody 70-lecia Politechniki Wrocławskiej.
W trakcie konferencji omawiany będzie nie tylko wpływ wielojęzyczności na konkurencyjność na rynku pracy, ale i rola języka w budowaniu otwartości na inne kultury oraz aktualne tendencje w nauczaniu interkulturowym w szkołach wyższych. – Uczenie się języka obcego jest ściśle związane z poznawaniem kultury danego kraju. Jeśli nawet zna się bardzo dobrze język, ale nie ma się pojęcia o kulturze, to po przyjeździe do danego kraju pojawiają się kłopoty komunikacyjne. Tło kulturowe zawsze znajduje się w naszym programie nauczania. Wiedzę na ten temat przekazują studentom nasi wykładowcy, organizujemy także warsztaty interkulturowe i uczestniczymy w akcjach Działu Współpracy Międzynarodowej – podkreśla doc. Irina Modrzycka.
W ofercie studium dla studentów znajduje się m.in. język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, japoński i hiszpański, który obecnie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Studium organizuje także płatne kursy dokształcające z takich języków jak np. czeski, portugalski czy szwedzki.
SJO Politechniki należy do Stowarzyszenie Akademickich Ośrodków Nauczania Języków Obcych „Sermo”, jest jedną z największych i najlepiej zorganizowanych tego typu placówek w Polsce.
– Często jesteśmy traktowani jako eksperci i pomagamy mniejszym ośrodkom w problemach, które my już mamy za sobą – dodała doc. Irina Modrzycka.
Konferencja, która odbywa się w budynku C-13 przy Wyb. Wyspiańskiego 23/25, została zorganizowana pod patronatem rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusza Więckowskiego i zakończy się w piątek.
Michał Ciepielski
|