Ponad trzystu naukowców, przedstawicieli branży górniczej, administracji rządowej, górniczej i geologicznej spotka się w poniedziałek na Politechnice Wrocławskiej. Podczas III Polskiego Kongresu Górniczego omówią najnowsze osiągnięcia techniczne i technologiczne oraz wyzwania, przed jakimi staje polskie górnictwo
Kongres jest organizowany co cztery lata. Pierwszy odbył się w Krakowie, kolejny w Gliwicach, gospodarzem trzeciego została Politechnika Wrocławska. Spotkanie naukowców, przedstawicieli branży górniczej i urzędników jest okazją do podsumowania sytuacji górnictwa w naszym kraju i omówienia bieżących problemów i wyzwań. A te są bardzo różne - z jednej strony górnictwo rud miedzi osiąga globalny poziom, z drugiej głęboki kryzys przeżywa górnictwo węgla kamiennego. Brakuje nam także klarownej polityki surowcowej, a z każdym rokiem spada konkurencyjność naszego przemysłu wydobywczego. Jednocześnie na całym świecie obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na strategiczne surowce.

Uczestnicy kongresu będą też omawiać najnowsze osiągnięcia techniczne i technologiczne w polskim górnictwie, przedstawiając także rozwiązania stosowane w różnych miejscach świata.
W programie kongresu jest sesja plenarna z wykładami zaproszonych ekspertów oraz ponad 140 referatów składających się na kilkanaście konferencji poświęconych m.in. górnictwu podziemnemu, zgazowaniu węgla, mechanizacji górnictwa, Dolnośląskiemu Zagłębiu Węglowemu czy wodom mineralnym, leczniczym i termalnym. Najwięcej prelekcji zgłoszono na konferencję na temat inteligentnej kopalni. – Czyli takiej, która jest bezpieczna dla pracowników i ekonomicznie opłacalna – tłumaczy prof. Wojciech Ciężkowski, dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu. – Inteligentna kopalnia w bardzo dużym stopniu wykorzystuje maszyny. Takie rozwiązania wprowadza już u siebie KGHM, a także wiele przedsiębiorstw na całym świecie. Operatorzy najczęściej pracują tam na powierzchni, sterując inteligentnymi maszynami pod ziemią, wyposażonymi w czujniki, dzięki którym ich praca jest najbardziej efektywna.
Na jedną z konferencji złożyły się także referaty na temat górnictwa morskiego, które jest jednym z przyszłościowych kierunków rozwoju tej branży. – To jedna z najbardziej obiecujących dziedzin górnictwa – podkreśla prof. Ciężkowski. – Na dnie oceanu spoczywają konkrecje zawierające różne metale, głównie mangan. Należy jedynie opracować technologie, które pozwolą na ich wydobycie. My także jesteśmy tym zainteresowani, ponieważ Polska ma wydzielony obszar koncesyjny na Pacyfiku, który może w przyszłości eksploatować.
III Polski Kongres Górniczy zacznie się w poniedziałek w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Podczas sesji plenarnej usłyszymy o tym, jak KGHM Polska Miedź z lokalnej firmy stała się globalnym graczem. Posłuchamy także o strategii naszego kraju w rozwoju górnictwa morskiego, potrzebie nowego spojrzenia na górnictwo jako źródło surowców i działalność w środowisku przyrodniczym, a także o uwzględnieniu celów ekologicznych w likwidacji kopalń węgla kamiennego i strategicznych uwarunkowaniach rozwoju branży węgla brunatnego w Polsce.
Sesje naukowe zaplanowano na poniedziałek i wtorek. W środę uczestnicy kongresu będą mieli okazję przyjrzeć się bogactwu geologicznemu i górniczemu naszego regionu. Zwiedzą Zakłady Górnicze KGHM w Rudnej, Lubinie i Polkowicach-Sieroszowicach, a także zbiornik Żelazny Most. W tym czasie inna grupa pojedzie do sztolni w Krobicy, która jest częścią kopalni św. Jana, spróbuje wód leczniczych w Świeradowie Zdroju i wybierze się do Karpnik pod Jelenią Górą, by posłuchać o wodach termalnych. Pozostali z uczestników, którzy będą woleli pozostać na miejscu, zwiedzą Wrocław z przewodnikiem.
W czasie kongresu 14 osobom zasłużonym dla rozwoju naszej uczelni zostaną wręczone Złote Odznaki Politechniki Wrocławskiej.
Kongres współorganizują Komitet Górnictwa PAN, Komitet Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN, Komisja Nauk Górniczych Oddziału PAN we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa – Oddział Wrocław.
Lucyna Róg