Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

20 lat temu powstało Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe

25.06.2015 | Aktualizacja: 28.06.2015 23:31

Otwarcie klastra Bem (fot. Krzysztof Mazur)

Obchody jubileuszu Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego rozpoczęły się od konferencji naukowej. Ważnym elementem spotkania było oddanie do użytku klastra Bem – nowego superkomputera na PWr

- Choć dziś świętujemy 20-lecie działalności, to historia centrum sięga znacznie dalej – mówił prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr, do uczestników konferencji „Technologie informatyczne dla badań i rozwoju. 20 lat Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego”. – WCSS to inicjatywa całego środowiska naukowego Wrocławia.


Rektor podkreślił determinację i zaangażowanie nieżyjącego już prof. Daniela Bema, założyciela i pierwszego dyrektora centrum. – To właśnie on realizował na Politechnice pierwsze projekty sieciowe i skupił wokół tego tematu różne wrocławskie jednostki naukowe – wspomniał prof. Tadeusz Więckowski. Rektor podziękował i pogratulował następcom profesora Bema – obecnemu dyrektorowi dr. inż. Jackowi Oko i jego zastępcy dr. inż. Józefowi Janyszkowi. – Są wychowankami profesora Daniela Bema i teraz kontynuują jego dzieło. 

WCSS_20_lecie3.jpg

Czwartkowa konferencja poświęcona jest historii placówki, ale też prowadzonym przez nią badaniom i planom na przyszłość. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. Wojciech Bartkowiak, prof. Arkadiusz Wójs, prof. Szczepan Roszak z PWr, a także dr hab. Ewa Niemczura z Uniwersytetu Wrocławskiego i dr hab. Katarzyna Bogunia-Kubik z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Gościem honorowym spotkania jest profesor Zdzisława Bem, żona Profesora.
Obradom towarzyszy sesja plakatowa „Komputery dużej mocy w nauce”, prezentująca  projekty naukowe zrealizowane z wykorzystaniem zasobów obliczeniowych WCSS.
W tym roku Centrum uruchomiło nowy superkomputer - czwarty już w 20-letniej historii placówki. – Moc obliczeniowa klastra jest ponad 10 razy większa niż dotychczasowej Supernovej – wyjaśnia dr Jacek Oko, dyrektor WCSS.  - Za jego pomocą można dokonywać analizy i modelowania skomplikowanych danych z zakresu astrochemii, medycyny, mechaniki czy fizyki ciała stałego – informuje dr inż. Mateusz Tykierko, kierownik działu Usług Obliczeniowych WCSS.
Klaster otrzymał nazwę na cześć zmarłego w ubiegłym roku profesora Daniela Bema.
Oficjalnego uruchomienia dokonali: prof. Zdzisława Bem, prof. Tadeusz Więckowski, dyrekcja Centrum oraz prof. Zdzisław Latajka z Uniwersytetu Wrocławskiego. – Miałem okazję współpracować z profesorem Bemem, to dzięki niemu możemy teraz realizować coraz bardziej zaawansowane projekty z zakresu chemii obliczeniowej – mówił prof. Zdzisław Latajka

wcss_20_lat_klater4.jpg

Na otwarcie klastra Bem pracownicy WCSS przygotowali pokaz multimedialny z wykorzystaniem laserów i muzyki. – Nie chcieliśmy tradycyjnego przecięcia wstęgi – zdradził dr Mateusz Tykierko. – Myśleliśmy o czymś nowoczesnym, co oddawałoby specyfikę tego miejsca, dlatego zdecydowaliśmy się na pokaz laserowy w samym centrum klastra.
Goście konferencji, zgromadzeni w auli Politechniki Wrocławski, dzięki transmisji telewizyjnej, mogli oglądać na żywo przebieg uroczystości w Bibliotechu.
Więcej o działalności Centrum i zakresie świadczonych usług tutaj.

ISZ