Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Politechnika gości bibliotekarzy z całej Polski. Dyskutują o automatyzacji bibliotek

16.04.2015 | Aktualizacja: 04.05.2015 13:30

III Salon Nowych Technologii towarzyszący XI Ogólnopolskiej Konferencji z cyklu "Automatyzacja bibliotek" (fot. Krzysztof Mazur)

W budynku Bibliotechu trwa XI Ogólopolska Konferencja z cyklu „Automatyzacja bibliotek”. Jej uczestnicy poświęcą dwa dni na wysłuchanie prelekcji i dyskusji o nowoczesnych narzędziach, usługach i obszarach współpracy bibliotek

Konferencję organizują wspólnie Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej. – Chcemy dzielić się doświadczeniem, pokazywać przykłady dobrych praktyk i analizować nowe pojawiające się systemy dla bibliotek – mówiła Elżbieta Stefańczyk z SBP. – Poprzednie konferencje kierowaliśmy do bibliotek publicznych, które dzieliła przepaść od bibliotek naukowych. Te drugie były najczęściej pionierami nowych rozwiązań, dlatego korzystaliśmy z ich doświadczeń, pokazując je bibliotekom publicznym. W ostatnich latach biblioteki publiczne bardzo mocno zainwestowały w nowe technologie i tej przepaści już nie ma, są równorzędnymi partnerami. Dlatego w tym roku po raz pierwszy skierowaliśmy naszą konferencję do wszystkich typów bibliotek.


Pierwszą sesją konferencji był temat „Biblioteki w otoczeniu najnowszych technologii”. Rozpoczęła ją dr Anna Wałek z Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej PWr. Opowiadała o idei centrum i jego zadaniach, podkreślając: - Jesteśmy na Politechnice Wrocławskiej, a tu nowe technologie są na porządku dziennym. W oparciu o nie powstało nasze centrum.

Dr Wałek opowiadała, że biblioteki naukowe, w tym także i politechniczne centrum, koncentrują się dziś na tworzeniu repozytoriów i multiwyszukiwarek oraz realizacji projektów unijnych. To są obecnie te pionierskie działania.

Przedstawiła także gościom konferencji strukturę centrum, jego podział na część biblioteczną i część odpowiedzialną za współpracę nauki z gospodarką. Wyjaśniła, że w centrum jest prawie 100 tys. książek elektronicznych, około 45 tys. tytułów czasopism elektronicznych i około stu baz danych związanych z uczelnią. Funkcjonuje tam również 14 laboratoriów, z których jedno – tyfloinformatyczne – będą mieli okazję zwiedzić uczestnicy konferencji. Podkreślała, że CWINT powstał, by zgromadzić całą wiedzę i informację PWr w jednym miejscu, w ramach jednej jednostki. W związku z tym powstaje tam repozytorium wiedzy, które będzie archiwum dorobku naukowego uczelni oraz tzw. hurtownia danych.

Ważną częścią każdej konferencji o automatyzacji bibliotek jest przedstawienie raportu na temat komputeryzacji bibliotek. Zaprezentowała go dr Barbara Budyńska z Biblioteki Narodowej. Z zebranych danych wynika, że ogółem 92,5 proc bibliotek jest obecnie wyposażonych w komputery, z tego około 90,6 proc. na wsiach i jest to ogromna poprawa, bo jeszcze w 2004 r. takich bibliotek na wsi było zaledwie 26,6 proc.  Najlepiej pod względem komputeryzacji wyglądają takie placówki w województwie warmińsko-mazurskim, najgorzej w województwie łódzkim.

Na jedną bibliotekę przypada teraz średnio 5,4 komputera. W 2014 r. było to zaledwie 1,5 komputera. Dostęp do internetu ma 91,1 proc. bibliotek, w tym 88,8 proc. wiejskich. Ale już programy biblioteczne ma zaledwie 62,5 proc. takich placówek i tylko 52 proc. na wsiach. Nadal nie najlepiej wygląda też sytuacja z dostępem do katalogów online w bibliotekach. Najwięcej takich katalogów mają placówki w województwie śląskim (około 60 proc.), najmniej  w lubelskim (24,3 proc.). 

- Co utrudnia bibliotekom postępy we wprowadzaniu nowych technologii? W wielu mniejszych ośrodkach nastawienie bibliotekarzy do zmian. To także kwestia braku odpowiednich zespołów w bibliotekach, które byłyby przygotowane do wprowadzania nowych rozwiązań, ale i bardzo szybkich zmian w technologiach komputerowych i teleinformatycznych, za którymi trzeba nadążać – podsumowała dr Barbara Budyńska.

Konferencja potrwa do piątku. Wystąpią na niej m.in. przedstawiciele Instytutu Książki, firm opracowujących programy biblioteczne i bibliotek uczelnianych i publicznych z całego kraju.  Szczegółowy program tutaj. Konferencji towarzyszy III Salon Nowych Technologii, na którym producenci prezentują rozwiązania dla bibliotek.

Lucyna Róg